DERVİŞ EROĞLU BİLE  HÜKÜMETTEN RAHATSIZ

'DERVİŞ EROĞLU BİLE HÜKÜMETTEN RAHATSIZ'

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve heyeti Yenierenköy ve Dipkarpaz köylerinde halkla buluştu

A+A-

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), köy gezilerine devam ediyor. Önceki akşam Karpaz bölgesini ziyaret eden CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve heyeti Yenierenköy ve Dipkarpaz köylerinde halkla buluştu. Özkan Yorgancıoğlu’nun yanında genel sekreter Asım Akansoy, örgütlenme üyesi Ahmet Barçın ve İskele ilçe başkanı milletvekili Önder Sennaroğlu, spor kulüplerinde halkın dertlerini dinleyerek partinin politikalarını anlattı.

Yenierenköy’de Mehmet Türet isimli vatandaşın harnup üreticilerinin sorununa değinip, harnup fiyatlarının geçmiş yıllara göre çok daha az olduğunu söyleyerek, hükümetin politikalarını eleştirdi ve hükümeti üreticileri yok etmeye yönelik çalışmalarından dolayı suçladı. Mal mülk konusuna da değinen Erenköylü vatandaşlar, başkana “neden yabancı yatırımcıya evkafa ait mallar verilirken, Kıbrıslı Türklere Rum koçanlı mallar dağıtıldı ve çözümden sonra yabancı yatırımcı etkilenmezken, vatandaş etkilenecek” diye sordular.

Bu konuşmanın ardından söze başlayan başkan Özkan Yorgancıoğlu, bir çözüm olmadığı sürece mal mülk sorunun kati bir çözüme ulaşamayacağını söyledi. Yorgancıoğlu, aslında Rum mallarının koçan değil kira veya tahsis edilmesi gerekliliğini savundu.

Söz alan başka bir vatandaş, Sipahi, Yeşilköy, Gelincik ve Erenköy sahillerinin yüksel meblağlarla satıldığını söyleyerek Filistin benzetmesini yaparak, CTP hükümetinin çıkarmış olduğu satışları durdurma emirnamesinin uygulanamadığını söyledi. Başkan Yorgancıoğlu, vatandaşın ellerindeki malların satıp satmamasının kendi tercihi olduğunu ancak çözümden sonra bu malların çok daha fazla değer kazanacağının altını çizdi.

Diğer bir vatandaşın nüfusun çoğaldığını şu an net rakamın ne olduğu sorusu üzerine Yorgancıoğlu, 6 yüz bin kişinin yaşadığını bu rakamın 350 bininin vatandaş olduğunu söyledi.Yorgancıoğlu, Talat ile Hristofyas arasında yapılan anlaşmada 45 bin vatandaş, evlenenler ve burada doğanlar yeni devletin vatandaşlığını almaya hak kazanacaktı dedi. Yeni yapılan vatandaşlıkları onaylamadıklarını belirten Yorgancıoğlu, çözüm masasında kalacak nüfus sayısının, Talat döneminde Hristofyas’ın da onayladığı ancak Sayın Eroğlu’nun herkes kalacak istemine karşın bu anlaşmanın da yok olduğunu söyledi.

Dipkarpaz köyünde vatandaşla bir araya gelen CTP heyeti aynı sorularla karşılandı.  Yeni yapılan vatandaşlıklardan rahatsız olduğunu belirten halka, Yorgancıoğlu, Beşir Atalay ile bu konu üzerine görüştüklerini söyledi. Vatandaşlar, UBP iktidarının partizanlık yaptığını, esnaf arasında ayrımcılık yaptığını, yasa dışı işler yaptığını söylenmesi üzerine, Yorgancıoğlu “Biz ayrım yapamayız o zaman biz de UBP’ye benzeriz” cevabını verdi. Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun da iktidardan rahatsız olduğunu UBP’nin kendi içine bölünmeler yaşadığını, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun erken seçim sinyalini verdiğini söyledi. Vatandaş bu tür toplantıların devamını isterken, Yorgancıoğlu, tüm köyleri gezdiklerini ilk fırsatta Karpaz’a tekrar geleceğinin sözünü verdi.         

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 818 defa okunmuştur