DENKTAŞIN ŞUURU KAPALI

DENKTAŞ'IN ŞUURU KAPALI

Beyni ve kafatası arasında biriken kan nedeniyle Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) ameliyat olan ve dün akşam GATA doktorları eşliğinde ambulans uçakla KKTC’ye getirilen 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sağlık durumu ciddiye

A+A-

 

Beyni ve kafatası arasında biriken kan nedeniyle Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) ameliyat olan ve dün akşam GATA doktorları eşliğinde ambulans uçakla KKTC’ye getirilen 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu başkanlığındaki doktorlar heyeti, bugün Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek Denktaş’ın sağlık durumu hakkında basını bilgilendirdi.

ÖZMENOĞLU: “BİLİNCİ KAPALI”

Nörolog Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu açıklamasında, tüm anabilim dalı başkanlarının alarm durumunda olduğunu belirterek, nörolojik olarak Denktaş’ın bilincinin kapalı, kalp ve akciğeri için makine desteği almak zorunda olduğunu bildirdi.

Denktaş’ın bilincinin şu an yerinde olmadığını ve durumunun ciddi olduğunu kaydeden Özmenoğlu, tıbbi olarak gereken her şeyin yapılmakta olduğunu ifade etti.

HARMAN: “SOLUNUM VE KALP DESTEĞİ SAĞLIYORUZ”

Nöroşirurji Anabilim Dalı öğretim üyesi Ferhat Harman da, daha önce GATA’da ameliyat yapıldığını hatırlatarak, ayrıca bir müdahaleye gerek duymadıklarını, Denktaş’a solunum ve kalp desteği sağladıklarını bildirdi.

Harman, bir soruya karşılık, Denktaş’ın birden daha fazla organında rahatsızlık bulunduğunu ve beyin rahatsızlığı öncesi (akciğer gibi) başka olumsuzluklar da yaşadığını belirterek, şu an için destek tedavisine ihtiyaç duyduğunu ve bir süre daha yoğun bakım servisinde kalacağını söyledi.

SERDAR DENKTAŞ

Denktaş’ın oğlu DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, basında çıkan bazı haberlerle ilgili düzeltme yapmak ihtiyacı hissettiğini söyledi.

Bir TV kanalında 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın KKTC’ye GATA’daki ilgi ve iletişim eksikliği dolayısıyla ailesinin isteği üzerine getirildiğinin yansıtıldığını söyleyen Serdar Denktaş, 3 - 4 aylık sürede babası Rauf Denktaş’ın geçirdiği rahatsızlıkların kamuoyunun bilgisinde olduğunu, gerek GATA gerekse YDÜ Hastanesi’ndeki ilgi ve tıbbi olanaklardan son derece memnun olduklarını bildirdi.

“ORASI DA VATAN BURASI DA VATAN”

En son babasıyla dün sabah saat 08.30 - 09.00 sularında konuştuğunu ve “Kıbrıs’a mı dönelim, burada mı kalalım” diye sorduğunu söyleyen Serdar Denktaş, babasının kendisine “orası da vatan, burası da vatan… Çocuklarım ve torunlarım orada, dönelim” dediğini kaydetti.

Serdar Denktaş, “Güçlü insandır, şuuru yerine gelirse en azından çocuklarıyla torunlarıyla iletişime geçebilir, ama bunun tersi de olabilir... Zaten yapılan tıbben her şey üst düzeydedir... Duaya, kendisinin mücadelesine ve Allah’ın takdirine ve rızasına ihtiyacımız vardır” şeklinde konuştu.

1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın kamuoyunun bildiğinin aksine askeri uçakla adaya dönmediğini, Sağlık Bakanlığı’nın tahsis ettiği ambulans uçakla KKTC’ye döndüğünü vurgulayan Serdar Denktaş, ilginç bir tesadüf olarak iki eski dava arkadaşı İsmet Kotak ve Rauf Denktaş’ın neredeyse aynı rahatsızlıktan dolayı aynı hastanede tedavi gördüğünü de belirtti.

DENKTAŞ: “HER NEFES ALDIĞI GÜN BİZE BİR HEDİYE...”

Denktaş, yapılan tedavinin ve gösterilen ilginin meyvelerini vermesi ve babası 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kendi gücü ve Allah’ın takdiriyle tekrar konuşabilmesini dilediklerini söyleyerek “Biz yaşadığı her günü bize verdiği bir hediye olarak addetmekteyiz” dedi.

KOTAK HALEN KOMADA

Bu arada YDÜ Hastanesi doktorlar heyeti, aort damar yırtılması nedeniyle YDÜ Hastanesi’nde ameliyat edilen eski bakan, gazeteci, yazar İsmet Kotak’ın da halen komada olduğunu ve durumunda herhangi bir değişiklik bulunmadığını bildirdiler.

Doktorlar, koma durumlarının da kendi içerisinde dereceleri bulunduğunu ifade ederek, Kotak’ın şu anki durumunun Denktaş’ın durumundan daha ağır olduğunu ifade ettiler.

 

Bu haber toplam 1367 defa okunmuştur