DAVUTOĞLU, CLINTON GÖRÜŞMESİ

DAVUTOĞLU, CLINTON GÖRÜŞMESİ

BM 66. Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere New York'a gelen TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ile görüştü: Görüşmede Güney Kıbrıs Yönetimi'nin son dönemde özellikle petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının ele al

A+A-

BM 66. Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere New York'a gelen TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ile görüştü:

Görüşmede Güney Kıbrıs Yönetimi'nin son dönemde özellikle petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının ele alındığını da belirten Bakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

''Güney Kıbrıs'ın petrol ve doğalgaz arama adı altında yapmaya çalıştığı provokasyondur. Bu konuyu da ele aldık. Kendilerine de ifade ettim. Bir taraftan ekim ayında Kıbrıs'taki 3 yılın birikimi olan müzakereler çözüme doğru giderken, tek taraflı bu tür adımların bölgeye barış getirmeyeceğinin herkes tarafından bilinmesi lazım.

Biz Doğu Akdeniz'de bir barış, refah havzası oluşsun diye çaba gösteririz. Bunun için Ortadoğu barış sürecinde mesafe katedilmeli, bunun için Kıbrıs sorunu çözülmeli, ama bu tek taraflı adımlarla gerçekleşmez. Bu konudaki kanaatlerimizi de paylaştık. Son derece verimli bir toplantı oldu. Bu konular zaten yarın Obama ve Başbakanımız arasındaki görüşmelerde ele alınacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 923 defa okunmuştur