CTPNİN HAYIRINA TEPKİ

CTP'NİN 'HAYIR'INA TEPKİ

Türkiye'nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) Türkiye ile imzalanan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'na ''hayır'' deme kararına ilişkin, Kıbrıs'ta her siyasi aktörün Kıbrıs meseles

A+A-

 

Türkiye'nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) Türkiye ile imzalanan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'na ''hayır'' deme kararına ilişkin, Kıbrıs'ta her siyasi aktörün Kıbrıs meselesinin milli dava olması gerektiğini hatırlamasını çok önemsediğini belirterek, "CTP'nin aldığı bu kararı gözden geçirmesini ümit ediyorum" dedi.

ÖZGÜRGÜN

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ise, Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nın Cumhuriyet Meclisi'nden geçmesi için oy birliği gerekmediğini, hükümetin de anlaşmayı meclisten geçirecek çoğunluğunun bulunduğunu söyledi.

Özgürgün, "Ama gönül ister ki bu tip anlaşmalar Rum tarafında olduğu gibi bizde de oybirliği ile geçsin, özellikle anavatan Türkiye ile yapılmış olan bir anlaşma meclisimizden oybirliği ile geçsin. Böyle olması aslında büyük sürpriz oldu, beklediğim bir şey değildi. Ana muhalefet partisinin dün akşam almış olduğu bir karar" diye konuştu.

Özgürgün, CTP'nin aldığı kararı, zamanında iktidarda olan bir parti için çok da anlamlı bulmadığını belirterek, anlaşmanın muhtemelen gelecek hafta KKTC Meclisi'nden geçeceğini bildirdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1478 defa okunmuştur