CEM ÖZDEMİRİN KIBRIS YORUMU

CEM ÖZDEMİR'İN KIBRIS YORUMU

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Kıbrıs sorununu dünyanın en saçma ihtilaflarından biri olarak nitelendirdi. Özdemir, Berlin'de yaşayan Türk ressam Hulusi Halit ve Rum fotoğrafçı Panicos Chrysanthou'nun "Kıbrıs-Sanat Sınırları Aşıyor" adı al

A+A-

 

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Kıbrıs sorununu dünyanın en saçma ihtilaflarından biri olarak nitelendirdi.

 

Özdemir, Berlin'de yaşayan Türk ressam Hulusi Halit ve Rum fotoğrafçı Panicos Chrysanthou'nun "Kıbrıs-Sanat Sınırları Aşıyor" adı altında ortaklaşa açtığı seyyar fotoğraf ve resim sergisinin açılışına katıldı.

 

Özdemir, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda tam gelişme sağlanırken, sertlik yanlılarının yeniden tüm bu gelişmeleri geriye attığını belirterek, "Dünyadaki en saçma ihtilaflar liste halinde sıralansa Kıbrıs sorunu muhtemelen listenin başında yer alır" dedi.

 

BM'nin eski genel sekreteri Kofi Annan tarafından hazırlanan barış planının da Güney Kıbrıs Rum kesiminde yapılan referandumda reddedildiğini hatırlatan ve böylece sorunun çözümü konusunda önemli bir fırsatın daha kaçırılmış olduğunu ifade eden Özdemir, Kıbrıs'ta yaşayan tüm insanlar için adanın bir an önce yeniden birleşmesinin şart olduğunu kaydetti.

 

Kıbrıs üzerinden başka politikaların da yapıldığını, sorunun her zaman Türkiye'nin önüne AB üyeliği yolunda bir engel olarak da çıkartıldığını belirten Özdemir, birleşmenin Türkiye'nin AB üyeliği yolundaki önemli bir engeli de ortadan kaldıracağını söyledi.

 

Adada artık gelecekte hiç kimsenin ölmesini istemediklerini ifade eden Özdemir, Kıbrıs'ın güzelliğinin bozulmaması için de, çok sayıdaki otel inşaatlarının sona erdirilmesini ümit ettiğini sözlerine ekledi.

 

Özdemir ile birlikte serginin açılışına katılan Yeşiller Partili Kreuzberg-Friedrichshain Belediye Başkanı Franz Schulz da konuşmasında, Kıbrıs'ın bölünmüşlüğünün, Avrupa'nın ortasında hala bölünmüşlüklerin yaşandığını göstermesi açısından çok kötü olduğunu belirterek, bu serginin, soruna kamu oyunda dikkat çekilmesine ve adadaki bölünmüşlüğün aşılmasına bir parça da olsa katkı sağlamasını ümit ettiğini söyledi.

 

Sanatçılar da, adadaki bölünmüşlükten dolayı çektikleri zorlukları anlatarak, adanın bir an önce yeniden birleşmesini istediklerini ifade etti.

 

Kıbrıs'tan gelen bir Türk ve bir Rum konuşmacı da, adada hala kayıp olarak aranan yaklaşık 2 bin kişinin bulunduğuna dikkat çekti.

 

Türk sanatçı Halit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sergide kendisine ait yaklaşık 30, dostu Rum sanatçıya ait de yaklaşık 100 fotoğrafın yer aldığını, seyyar serginin 19 Eylüle kadar açık kalacağını söyledi.

 

Sergiyi daha önce de 4 kez Kıbrıs'ta, bir kez de Almanya'nın Wolfsburg kenti yakınlarında açtıklarını belirten Halit, sergiyi Berlin'de de 2. kez açtıklarını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1065 defa okunmuştur