ÇED RAPORU AÇIKLANDI

ÇED RAPORU AÇIKLANDI

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı, uzun süreden beri tartışma konusu olan Lefke bölgesinde sıvı yük yükleme boşaltma limanı yapılması konusundaki kararını açıkladı. Buna göre Rixoh Invesment Ltd’in projesinin söz konusu bölgeye yapılması uygun bulunm

A+A-

 

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı, uzun süreden beri tartışma konusu olan Lefke bölgesinde sıvı yük yükleme boşaltma limanı yapılması konusundaki kararını açıkladı. Buna göre Rixoh Invesment Ltd’in projesinin söz konusu bölgeye yapılması uygun bulunmadı ve firmaya Gazimağusa sahillerinde 3 yer önerildi. 400-500 milyon Euro’luk bu yatırımın bu yerlerden birine yapılacağı kaydedildi.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, bugün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, uzun süredir gündemde yer alan Rixoh Invesment Ltd’in Lefke bölgesinde gerçekleştirmeyi düşündüğü “Sıvı Yük Yükleme-Boşaltma Limanı” projesiyle ilgili “Çevre Etki Değerlendirme Komisyonu” raporunu kamuoyuna açıkladı.

Sözkonusu yatırımla ilgili Çevre Dairesi ve teknik ekiplerle birlikte bir çok çalışma yaptıklarını, yerinde incelemelerde bulunduklarını, sivil toplum örgütleri ve Belediye Başkanı ile vatandaşlarla görüşmeler yaptıklarını anlatan Üstel, tüm bunların sonunda yapılan değerlendirme sonucunda hazırlanan Çevre Etki Deperlendirme (ÇED) Raporu’nda söz konusu yatırımın belirlenen bölgeye yapılmasının uygun bulunmadığını vurguladı.

YATIRIM GAZİMAĞUSA BÖLGESİNE YAPILACAK

Rixoh Invesment Ltd’in hayata geçireceği projenin 400-500 milyon Euro’luk bir yatırım olduğunu, büyük bir istihdam olanağı da yaratacağından ekonomiye katma değer getireceğini anlatan Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Üstel, tüm bunları dikkate alarak söz konusu yatırımın başka bir bölgeye aktarılması konusunda karar ürettiklerini açıkladı.

Bu karar ışığında firma yetkilileri ile görüşerek Mağusa bölgesinde 3 yer gösterdiklerini, bu konudaki teknik incelemelerin ardından söz konusu yatırımın gösterilen bölgelerin birine yapılacağını vurgulayan Üstel, bu konuda Bakanlıkla ilgili firma arasında uzlaşıya varıldığını ekledi.

ÇED RAPORU

Çevre Etki Değerlendirme Komisyonu’nun Rixoh Invesment Ltd’in Lefke bölgesinde gerçekleştirmeyi düşündüğü “Sıvı Yük Yükleme-Boşaltma Limanı” projesiyle ilgili olarak hazırladığı Çevre Etki Değerlendirme Raporu’nda şöyle denildi:

“Yapılan incelemeler, diğer daire görüşleri ve sivil toplum örgütlerinden alınan görüşler göz önünde bulundurularak özellikle proje yerinin meskun mahal içerisinde bulunması, yakınında Cengiz Topel Hastanesi’nin olması vb nedenlerden dolayı proje yeri uygun bulunmamıştır. Bahse konu proje için yatırımcı veya devletin ilgili birimleri tarafından yeni yer alternatiflerinin belirlenerek Çevre Koruma Dairesi’ne sunulması kararı alınmıştır.

Kararda bahsi geçen diğer nedenler aşağıda özetlenmiştir:

1. Riskli bir yatırımdır.
- Bölgeye turizm, eğitim ve marina yatırımları planlanmaktadır.
2. Meskun mahal içerisindedir.
- Yatırımın hemen yakınında konutlar ve Cengiz Topel Hastanesi vardır. Ayrıca proje yerinin yanından anayol geçmektedir.
3. Çed raporu yetersizdir.
- Hazırlayanlar bir mimar, bir inşaat mühendisi, bir kimya mühendisidir. Çevre ve doğal hayatla ilgili bir meslek grubu yoktur.
- Yangın ve sızıntı riskinin nasıl giderileceği bilimsel olarak anlatılmamıştır.

4. Deniz doldurularak yatırım gerçekleşecektir.
- Deniz dibi, deniz içi, akıntılarla ilgili teknik bir rapor yoktur. Buradaki canlılarla ilgili herhangi bir araştırma çed raporunda yoktur.
5. Deniz trafiği bu bölgede artacaktır.
6. Yatırımın fizibilitesi yapılmamıştır.
- Fayda maliyet hesapları detaylı yapılmamıştır.
7. Hali hazırda bölgede CMC kirliliği devam etmektedir.”

 

Bu haber toplam 1221 defa okunmuştur