ÇAVUŞOĞLU:  KOÇAN VEREMEYİZ

ÇAVUŞOĞLU: KOÇAN VEREMEYİZ

Bakan Çavuşoğlu, Oray sitesine istese bile koçan veremeyeceklerini ifade ederek, buranın konumunun ne olacağını inceleyeceklerini söyledi.

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu’nda  söz alan CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, meclisin halini görünce üzüldüğünü söyledi.

Adem, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin Danimarka ziyaretinde ne öğrendiğini merak ettiğini belirterek, kürsüye gelip anlatmasını istedi.

Muhaceret affıyla ilgili eleştiriler yönelten Sonay Adem, hükümetin KTHY çalışanlarının istihdamı için muhalefeti kullanıp Özelleştirme Yasası’nı geçirmeye çalıştığını; bunun siyasi ahlaksızlık olduğunu söyledi.

CTP Mağusa Milletvekili Adem, “7 bakan İstanbul’da gezerken, üniversite öğrencilerinin burslarının ödenmemesini” eleştirdi.

“Başarılı” diye sunulan ekonomik paketi eleştirirken işsizlik oranının yüzde 15’e ulaştığını ancak DPÖ’nün bunu açıklamasının neredeyse yasaklandığını belirten Sonay Adem, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası verilerine göre 7 bin işyerinin kapatıldığını; hükümetin getireceği afla küçük esnafı piyasadan sileceğini savundu.

Özelleştirme Yasası’nın dayatılmasının nereye gittiğinin ayan beyan ortada olduğunu; bazılarının Elektrik Kurumu’na ve Kıbrıslı Türklerin elinde kalan birkaç kuruma göz koyduğunu, Türkiye’deki bazı firmalara peşkeş çekileceğini öne sürdü.

Adem, İskele Kaymakamlığı’nda görev yapan birinin maaşının İskele Belediyesi’nce ödendiğini kaydederek bu durumu eleştirdi.

ANGOLEMLİ: “YAPILANLAR YASA DIŞI”

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli,Parlamentodan güven oyu alan Dışişleri Bakanı varken, “bir memurun” Türkiye’ye giderek kıta sahanlığı anlaşması yaptığını savunarak, “Böyle bir kaos olabilir mi? O zaman Dışişleri Bakanlığı’nı kaldıralım, hepsini Cumhurbaşkanlığı’na bağlayalım. Cumhurbaşkanı kendisini her şeyin üzerinde görüyor. Bu normal rejimlerde Dışişleri Bakanı’nın görevidir, Cumhurbaşkanı’nın değil” dedi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaya gelmesiyle, hükümetin yasa gücünde kararname yaparak af yasası çıkardığını kaydeden Angolemli, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın adaya gelmesiyle de Anayasaya göre af yasasının yasa gücünde kararname ile geçirilemeyeceği fark edilerek meclise gönderildiğini kaydetti ve “Hedef bellidir” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: “TEMİZLİKÇİ YOK DİYE…”

Kürsüye gelen İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, af konusundaki eleştirileri yanıtlarken, sadece burada yaşayan bir kişinin eşi ve çocukları yurt dışındaysa bu kapsama girdiğini veya KKTC vatandaşı birinin anne babasının bu kapsamda olduğunu; cezaya düşüp de yurt dışına çıkanlara af getirilmediğini anlattı.

“ZORLU TÖRE’YLE BİRLİKTE ODAMA GELDİ…”

Rüşvet iddialarına değinen Bakan Çavuşoğlu, bir gün koridorda bağıran biriyle karşılaştığını, Ayhan Arıklı adlı bu kişiye “atanmış müdürümü veya memurumu fırçalamaya kimsenin hakkı yoktur” dediğini anlattı. Çavuşoğlu, bir gün Ayhan Arıklı’nın Zorlu Töre’yle birlikte odasına geldiğinde ona aynı şeyleri söyleyip konuyu dinlemek istediğini kaydetti.

HALİ ARAZİ

Arıklı’nın inşaatlarının hali araziye yapıldığını ve buralara tapu verilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Nazım Çavuşoğlu, iskanla ilgili yetkililerle toplantı yaptığını; Savcılıktan görüş aldığını belirtti. Aldıkları görüş uyarınca Arıklı’nın isteğinin mümkün olamayacağını söylediklerini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, Ayhan Arıklı’nın hakkında basına da yansıyan rüşvet iddialarıyla ilgili Avukat Hasan Hasipoğlu’nu avukat atadığını ve hakkında tazminat davası açacağını söyledi.

CTP’li bazı milletvekillerinin yerinden soruları ve yorumları üzerine Çavuşoğlu, “O’nun milliyetçiliği ile benim milliyetçiliğim aynı mı bilmem… Ama ben milliyetçiliğimi açıklayabilirim” dedi.

“KOÇAN VEREMEYİZ”

Bakan Çavuşoğlu, Oray sitesine istese bile koçan veremeyeceklerini ifade ederek, buranın konumunun ne olacağını inceleyeceklerini söyledi.

ÜNVERDİ: “SİGORTA AFFI BU HAFTA”

Daha sonra söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Sosyal Sigortalar affı çıkarıp halka kolaylık sağlamak istediklerini açıkladı.

Şerife Ünverdi, iyileştirilmiş bir af gündeme getirmek için daha çalışmaları gerektiğini ve Bakanlar Kurulu’nun bu haftaki toplantısında, çok daha iyi bir affın halka ve işletmelere sunulacağı müjdesi vermek istediğini söyledi.

Bakan Ünverdi, Sonay Adem’in yerinden sorusu üzerine aktif sigortalı çalışan sayısının 72 bin olduğunu; 30 bininin yabancı çalışma izinli; 42 bininin ise vatandaşlardan oluştuğunu bildirdi.

Primini ödeyemeyen 12 bin civarında kişi bulunduğunu belirten Şerife Ünverdi, çıkaracakları afla ekonomik çarkların daha rahat dönmesini ve finans sorununu rahatlatmayı amaçladıklarını dile getirdi.

ÖDEYENLERE DE ÖDÜL DÜŞÜNÜLÜYOR

Ünverdi, CTP Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay’ın yerinden yaptığı öneri üzerine, primlerini düzenli yatıranlara da ödül düşündüklerini ancak bunu henüz neticelendirmediklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1110 defa okunmuştur