CANBULAT’A START VERİLDİ

CANBULAT’A START VERİLDİ

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açılan ihale sonrasında sentetik zemin yapılması kararlaştırılan Mağusa’nın tarihi stadı Canbulat Stadı’nda dün düzenlenen törenle çalışmalara başlandı. Açılışta konuşan Mağusa Türk Gücü Kulüp

A+A-

 

 

 

Canbulat Stadı’na sentetik çim yapılması için çalışmalar başladı. Törene Başbakan İrsen Küçük de katıldı

 

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açılan ihale sonrasında sentetik zemin yapılması kararlaştırılan Mağusa’nın tarihi stadı Canbulat Stadı’nda dün düzenlenen törenle çalışmalara başlandı.

Açılışta konuşan Mağusa Türk Gücü Kulüp Başkanı Halil Falyalı tesisisin tüm Gazimağusa halkı için hayırlı olmasını dileyerek yetkililere teşekkür etti.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ise konuşmasında ülke şartlarına uygun olarak yapılacak olan sentetik zeminde daha yetenekli, daha başarılı sporcular yetişeceğine inandığını belirterek herkese hayırlı olmasını diledi.

Törende son olarak konuşan Başbakan İrsen Küçük ise hedeflerinin sağlıklı nesiller yetiştirmek olduğunu belirterek bunun da spor yapan bir nesil olması gerektiğini bunun içinde altyapının önemli olduğunu söyledi.

Başbakan İrsen Küçük yapılacak sentetik çim zeminli stadın tarihi Canbulat Stadı’nı canlandırarak tarihi yeniden anımsatacağını belirterek herkese hayırlı olmasını temenni etti.

Daha sonra açılış törenine katılan Başbakan İrsen Küçük, Ekonomi Bakanı Sunat Atun, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ve MTG Kulüp Başkanı Halil Falyalı törenle ilk harcı koyarak çalışmaları başlattı.

 

MÜFTÜZADE’NİN ARMAĞANI CANBULAT STADI’NIN TARİHÇESİ

Tarihi değeri olan ve yıllarca Mağusa futbolunun yükünü çeken Canbulat Stadı, Mağusa Kaymakamlığı yapan Ömer Faik Müftüzade tarafından Mağusa gençliğine kazandırıldı. Cirit oyunları oynanan hisar altındaki saha, futbol sahasına çevrildi. Yıllarca Cirit Hisarı veya Cirit Sahası denilen bu sahada, 1955 yılından itibaren Kıbrıs Türk Futbol Ligleri oynanmaya başlandı. 1963 yılında ara verilen liglerden sonra buraya Canbulat Stadı adı verildi.

Mağusa’nın futbolunda önemli yeri olan ve “Ali Antrenör” olarak bilinen Ali Eşrefoğlu, Yücel Hatay’a Ömer Faik Müftüzade’yi anlatırken Canbulat Stadı hakkında şu bilgiyi vermişti:

“1950’li yıllarda Mağusa Kaymakamı olan Faik Müftüzade, Mağusa’daki spora el atmıştı. Mağusa gençlerinin bir sahası yoktu. İlk iş, Eski Eserler Müdürü Muvakgab’ın bütün itirazlarına rağmen surlar içindeki cirit sahasını (bugünkü Canbulat Stadı) güzel bir futbol sahası yapıp Mağusa halkının hizmetine sunmuştu.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur