ÇALIŞMA BAKANINA TEPKİ

ÇALIŞMA BAKANI'NA TEPKİ

Sendikal Platform, "Çalışma Bakanlığı ‘Rica Minnet’ makamı değildir. Bu Bakanlık çalışma yaşamı ile ilgili yasaları uygulatması gereken Bakanlıktır"

A+A-

 

Sendikal Platform, “Grevde bulunan TAŞEL işçilerine her türlü desteklerinin sürdüğünü ve önümüzdeki günlerde işçilerin sendikalarıyla diyalog içerisinde eylemler ortaya koyarak TAŞEL işverenine ve hükümete işçilerin yalnız olmadığını göstereceklerini” açıkladı.

 

“Çalışma Bakanlığının suç işleyen Taşel İşverenine karşı yasal yaptırımlar başlatması gerekirken yalnızca rica eder gibi ‘Böyle olmaz, Yasal değil’ demesinin anlaşılır olmadığı” görüşünü savunan Gökçebel, şunları kaydetti:

 

“Çalışma Bakanlığı ‘Rica Minnet’ makamı değildir. Bu Bakanlık çalışma yaşamı ile ilgili yasaları uygulatması gereken Bakanlıktır. Ülkemizde kendilerinin verdiği çalışma izni ile bulunan müdürlere bile söz geçirememesi görüntüsü kabul edilir değildir.

 

Bu davranış biçimi aslında yasal olarak çalışanların haklı olduğunu bile bile işverenin grevi kırdırmak için her yola başvurmasına seyirci kalmak ve hatta onay vermektir. Anayasa, Grev ve Referandum Yasasının uygulanmasını sağlayamamaktır. Yoksa Çalışma Bakanlığı bir danışıklı döğüş içerisinde midir?

 

Sendikal Platform olarak Taşel işçilerine her türlü desteğimiz sürerken, Sendikaları ile diyalog içerisinde önümüzdeki günlerde eylemler ortaya koyarak yasa tanımaz Taşel işverenine ve Müdürlere bile söz geçiremeyen hükümete işçilerin yalnız olmadığını göstereceğimizi duyururuz.”

 

Bu arada, DEV-İŞ’e bağlı Emek-İş Sendikası’nın, 4 işçinin işlerine geri dönmesi için Taşel’de başlattığı süresiz grev devam ediyor.

 

Dev - İş açıklamasına göre, “esnafın da desteklediği” greve “Beyrut Yıldızı” adlı işletmenin yöneticileri bir ziyaret yaparak işçilere öğlen yemeği verdi ve destek belirtti.

 

Açıklamaya göre ziyaretçiler, işçilere desteklerinin artarak süreceğini söyledi.

 

Emek - İş Başkanı İsmail Özbarış ve işçiler ise, verilen desteğe teşekkür ederek, memnuniyetlerini dile getirdi.

 

 

 

Bu haber toplam 608 defa okunmuştur