ÇAĞLARDAN, DÜRÜSTE ELEŞTİRİ

ÇAĞLAR'DAN, DÜRÜST'E ELEŞTİRİ

CTP - BG Güzelyurt Milletvekili ve Parti Meclisi Eğitim Komitesi Başkanı Mehmet Çağlar; Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ü tam gün eğitim ve Atatürk Öğretmen Akademisi’ne (AÖA) öğrenci alınması hakkındaki açıklamalarından dola

A+A-

 

 

CTP - BG Güzelyurt Milletvekili ve Parti Meclisi Eğitim Komitesi Başkanı Mehmet Çağlar; Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ü tam gün eğitim ve Atatürk Öğretmen Akademisi’ne (AÖA) öğrenci alınması hakkındaki açıklamalarından dolayı eleştirdi.

 

Çağlar, CTP Basın Bürosu aracılığıyla bugün yaptığı yazılı açıklamada, Dürüst’ün 2012 - 2013 Eğitim Öğretim Yılı itibarıyla tam gün eğitime geçileceği açıklamasına atıfta bulunarak, “Milli Eğitim Bakanı Dürüst’e göre bir okulun tam gün eğitime hazır hale getirilmesi için 4 milyon TL’ye ihtiyaç duyulduğunu”, ülkede 150 - 160 okul bulunması nedeniyle, toplamda 640 milyon TL’ye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Çağlar, bu rakamın nasıl karşılanacağını sordu.

 

Milli Eğitim Bakanı Dürüst’ün nasıl bir tam gün eğitim öngördüğünü ilgili sendika, siyasi parti, eğitimbilimcileri, sivil toplum örgütleri ile paylaşması gerektiğini kaydeden Çağlar, “Bunlar yapılmadığı ölçüde sayın Bakan Dürüst’ün yaptığı açıklamalar popülizm, gündem saptırma ve toplumsal sorunları maniple etme anlayışlarının ötesine geçemeyecektir” dedi.

 

AÖA’ya ilk önce bu yıl öğrenci alınmayacağı, ardından alınacağı açıklamaları hakkında ise Çağlar, “Önce sınav yapılmayacağı açıklanır ve üniversitelere kayıtların sona erdiği ve kayıt ücretlerinin yatırıldığı son gün sınav yapılacağı duyurulursa elbette ki insanın aklına ‘acaba bu sınavın yapılacağı daha çok önceden biliniyor ve siyasi akrabalarına bu söylenmiş miydi’ düşüncelerinin gelmesi gayet doğaldır ve bu tam bir fiyasko ve plansızlık örneğidir” dedi.

 

Bakan Dürüst’ün, "AÖA’ya, 4’ü Karpaz kontenjanı olmak üzere, toplam 20 öğrenci alınacağını, bunun kendi yetkisinde olduğunu ve bakanlarla konuyu görüştüğünü açıkladığını" ifade eden Çağlar, uygulanan yöntemin yasa ve tüzüklere aykırı olduğunu iddia etti.

 

Çağlar, Birleştirilmiş Akademi Yasası’nda, AÖA’ya alınacak öğrenci sayısının Devlet Planlama Örgütü’nün görüşleri alınarak belirlenmesi gerektiğinin belirtildiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 919 defa okunmuştur