1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LARNAKA’DA ‘ORTAK’ KÜLTÜRÜMÜZ
BOZER YENİ YILIN HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

BOZER YENİ YILIN HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Cumhuriyet Meclisi’nin VII. Dönem 4’üncü Yasama Yılı yarın başlıyor. Cumhuriyet Meclisi, Anayasa’nın 81’inci ve Meclis İçtüzüğü’nün 6’ncı maddesi uyarınca, Ekim ayının ilk işgünü olan yarın saat 10.00’da toplanac

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi’nin VII. Dönem 4’üncü Yasama Yılı yarın başlıyor.

 

Cumhuriyet Meclisi, Anayasa’nın 81’inci ve Meclis İçtüzüğü’nün 6’ncı maddesi uyarınca, Ekim ayının ilk işgünü olan yarın saat 10.00’da toplanacak.

 

Meclisten yapılan açıklamaya göre, yeni yasama yılının törensel nitelikli ilk birleşimine tüm eski parlamenterler ve halk da davet edildi.

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, geçen yıl pek verimli çalışmayan Cumhuriyet Meclisi’ne yeni dönemde çok yoğun görevler düşeceğini söyledi.

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer, pek verimli geçmeyen geçen yıl yaklaşık 40 yasanın geçtiğini ve her yıl ortalama 80 yasanın geçtiği düşünüldüğünde, bu rakamın çok az olduğunu söyledi.

 

Bozer, “Hükümetin gündeminde de hazırlanıp, gelme aşamasında olan 60-70 yasa vardır. Komitelerde 60-70 yasa bekliyor. Gerek ben, gerekse başbakan, arkadaşları bu noktada uyarıyoruz. Umut ediyoruz ki önümüzdeki yılda o açığı kapatırız” dedi.

 

 “MİLLETVEKİLLERİMİZ İSTEKSİZ”

 

Hasan Bozer, gerek komite, gerekse genel kurul çalışmalarına katılmakta isteksizliği gözlemlenen milletvekillerinin belirlenen saatte gelmediklerini ya da erken ayrılmalarının da çalışmaları olumsuz etkilediğini söyledi.

 

“İÇ TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ, CTP KOMİTEDEN ÇEKİLDİĞİ İÇİN BU DÖNEME KALDI

 

Bozer, yapılmasından bu yana nokta ve virgülü dahi değiştirilmeyen Meclis İç Tüzüğü’nün, dünya standardına getirilmesi için daha çağdaş ve daha verimli yapılması gerektiğini söyledi.

 

Bu amaçla kurdukları özel komitenin yanı sıra genel sekreter başkanlığındaki teknik komitenin 1 yıl boyunca çok ciddi bir şekilde çalıştığını ve ortaya çıkan sonucun Hukuk Komitesi’ne gönderildiğini kaydeden Bozer, CTP’nin komiteden çekilmesinden dolayı işin sonuçlandırılamadığını belirtti.

 

 

“AĞIRLIKLI OLARAK AB UYUM YASALARI VAR”

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer, yeni dönemde ağırlıklı olarak AB uyum yasalarının bulunduğunu söyledi. Bozer, “AB uyum adına bekleyen ya da görüşülmekte olan Elektronik Haberleşme, Organ Nakli gibi yasalar var gündemimizde. Ağırlıklı olarak bu yasaları görüşeceğiz” dedi.

 

Yürütülen ekonomik program çerçevesinde gündemde sadece Sosyal Sigortalar Dairesi ile ilgili yasanın göründüğüne işaret eden Bozer, Bakanlar Kurulu’ndan geçip, meclise gönderilen yasanın, devam eden diyalogların bitmesiyle meclisin gündemine geleceğini belirtti.

 

BOZER, BAŞKANLIK İÇİN YENİDEN ADAY

 

Bozer, bir soru üzerine, 10 Ekim’de yapılacak Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’na yeniden aday olacağını söyledi. Bozer, “Başladığım ve belli yerlere getirdiğim çalışmalarım var. Bayağı özel çalışmalar başlattık. Bunları sonlandırmak adına tekrar aday olacağım” dedi.

 

 

YENİ MECLİS BİNASI

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer, yeni meclis binası yapımı çalışmalarının sürdüğünü, BRTK binası yakınlarında yaklaşık 60 dönümlük arazi üzerinde inşa edilecek binanın projesinin Yakın Doğu Üniversitesi tarafından hazırlandığını belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 919 defa okunmuştur