BM PROTESTO EDİLDİ

BM PROTESTO EDİLDİ

Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü… Gün dolayısıyla Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütlerden oluşan 1 Eylül Tertip Komitesi, ara bölgede basın toplantısı düzenledi. Komitenin ara bölgede saat 19.30’da düzenleneceği iki toplumlu etkinliğin, BM

A+A-

 

 

Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü… Gün dolayısıyla Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütlerden oluşan 1 Eylül Tertip Komitesi, ara bölgede basın toplantısı düzenledi.

Komitenin ara bölgede saat 19.30’da düzenleneceği iki toplumlu etkinliğin, BM’nin izin vermemesi nedeniyle yapılamayacağı belirtilen basın toplantısında, BM Barış Gücü askeri makamlarının bu tutumundan duyulan hayal kırıklığı ifade edilerek protesto edildi.

Ledra Palace Otel yanındaki Medya Merkezi’nde yer alan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütlerden temsilcilerin katıldığı basın toplantısında önce “1 Eylül Deklarasyonu”, ardından da BM yetkililerini protesto edilmesiyle ilgili ortak açıklama Türkçe ve Rumca olarak okundu.

 

BM BARIŞ GÜCÜ YETKİLİLERİ ORTAK AÇIKLAMAYLA PROTESTO EDİLDİ

1 Eylül Barış Günü dolayısıyla ara bölgedeki kutlamalara BM Barış Gücü askeri makamlarının izin vermemesinin protesto edildiği ortak metni, PEO Genel  Sekreteri Pampis Kritis ile KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil iki dilde okudular.

Etkinliğin düzenlenmesi ve yaşanan süreçle ilgili bilgiler de aktaran Elcil, pratik olması açsından bu etkinliğin ara bölgede olması için çalışma başlattıklarını, mayıs ayından beri de ara ara BM yetkilileriyle resmi temaslarda bulunarak toplantılar yaptıklarını anlattı.

Elcil, “Bu toplantılar sonunda gördük ki BM yetkililerinin özellikle askeri kanadı tamamen işgüzarlık içinde bizi sadece dinliyorlarmış. Herhangi bir onay verme konusunda ciddi çelişkiler yaşadılar ve geçen pazartesi saat 15.30’da bize sözlü olarak etkinliğe izin veremeyeceklerine dair bilgi verdiler. Yazılı herhangi bir açıklamada bulunmadılar” şeklinde konuştu.

Kritis de, BM Barış Gücünün bu tutum ve kararını yeniden gözden geçirerek değiştirmesi ve ekim ayında birlikte gerçekleştirmeyi hedefledikleri “barış ve yeniden birleşme festivali”ni ara bölgede gerçekleştirebilmeleri yönündeki temennisini dile getirdi.

“KARAR BARIŞ GÜCÜNÜN ROLÜ VE HEDEFİYLE UYUMSUZ”

Ortak açıklamada şunlar kaydedildi:

“Dünya barışı için mücadele gününü örgütlerimizin ara bölgede iki toplumlu bir etkinlikle kutlamalarına BM Barış Gücü askeri makamlarının izin vermeyi reddetmesine duyduğumuz hayal kırıklığını ifade ediyoruz ve protestomuzu dile getiriyoruz.

Bu karar, BM Genel Sekreteri’nin gözetiminde devam etmekte olan barış sürecinin desteklenmesini ve vatanımızın emekçileri arasında yeniden yakınlaşma yegane hedefiyle barışçıl iki toplumlu bir etkinliğin gerçekleşmesini engellediğinden dolayı bu kararın barış gücünün rolü ve hedefiyle uyumsuz ve alakasız olduğu görüşündeyiz.

UNFICYP yetkilileri  tarafından pratik güçlüklerin ve güvenlik nedenlerinin ileri sürülmesinin zemini yoktur ve bizce bu sadece bir bahanedir. Örgütlerimiz BM Barış Gücü’nün kontrol ettiği alanda barışçıl iki toplumlu etkinlikler gerçekleştirme hakkını çeşitli biçimlerde talep etme hakkını saklı tutmaktadır.”

BAZI ÖRGÜTLER BU AKŞAM KUĞULU PARK’TA TOPLANACAK

Elcil, bir soru üzerine, Kıbrıslı Türk örgütlerin önceden aldığı karar çerçevesinde bu akşam saat 18.30’da Kuğulu Park’ta toplanacaklarını açıklarken; Dev-İş Genel Sekreteri Hasan Felek ise bu etkinlikte yer almayacaklarını, 1 Eylül’ün Kıbrıs’ta iki toplumlu kutlanmasının amaç ve hedefleri olduğunu ve ileriki günlerde iki toplumlu daha geniş ekinliklerin düzenlenmesi amacıyla bu akşamki etkinliğe katılmayacaklarını ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 960 defa okunmuştur