BKPDEN KINAMA

BKP'DEN KINAMA

BKP, Muammer Kaddafi’nin öldürülmesini ve YDÜ’de yaşanan olaylarda Kürt öğrencilerin tutuklanmasını kınadı

A+A-

 

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Libya’da yaşanan olaylarda Muammer Kaddafi’nin öldürülmesini ve YDÜ’de yaşanan olaylarda Kürt öğrencilerin tutuklanmasını kınadı.

 

Muammer Kaddafi’nin öldürülmesi ile Türkiye’deki askeri operasyonları bugün yaptığı yazılı bir açıklama ile değerlendiren BKP Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, “sözde” olarak nitelediği Libya’nın silahlı milislerinin NATO bombardımanının yardımıyla yakaladıkları Kaddafi’yi yerlerde sürükleyip linç ederek vahşice katlettiklerini kaydetti.

 

Yıllardır Libya’yı kurduğu diktatörlük rejimi ile yöneten Muammer Kaddafi’yi onaylamalarının ve desteklemelerinin mümkün olmadığını, ancak bir ülkenin NATO tarafından işgal edilmesine ve Muammer Kaddafi’nin hunharca katledilmesine göz yumamayacaklarını belirten Korkmazhan, “Kaddafi'nin cansız bedeni üzerinde tepinerek zafer çığlıkları atanlar ve onlara sempatiyle bakanları kınıyoruz” dedi ve NATO’nun bütün amacının, Libya’nın petrolünü ele geçirmek ve Libya’yı, bütün Kuzey Afrika'yı ve Sahra bölgesini kontrol edebilmek için bir askeri üsse dönüştürmek olduğunu iddia etti.

 

Korkmazhan, NATO’nun Suriye'de bir müdahale için benzer koşullar yaratmaya çalıştığını iddia ederek, yeni bir savaşın önlenmesi ve Suriye’deki olayların barışçıl bir şekilde son bulması gerektiğini kaydetti.

 

Türkiye’de PKK’ya yönelik yapılan opareasyonlara da değinen Korkmazhan, AKP’nin askeri ve siyasi operasyonlarla Kürt sorununu derinleştirdiğini iddia ederek, Türkiye’de yaşanan çatışmalardan ve ölümlerden büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi.

 

Korkmazhan, Türkiye’nin askeri ve siyasi operasyonlardan vazgeçmesi, PKK’nın silahlı saldırılarına son vermesi ve demokratik, barışçıl çözüm sürecinin gelişmesi için tarafların masaya oturması gerektiğini öne sürdü ve “Şimdiye kadar 26 sınır ötesi operasyondan sonuç alamayan Türkiye, 27’ncisi ile de sonuç alamayacaktır. Kürt sorunu silah ile değil, diyalog ve barışçıl adımlarla çözülebilir” görüşünü ileri sürdü.

 

YDÜ’de önceki gün yaşanan olaylar sonucu Kürt kökenli öğrencilerin tutuklanarak, ülkeden sınır dışı edilmesini şiddetle protesto ettiklerini kaydeden Abdullah Korkmazhan, Türkiye, Kıbrıs ve dünyada barıştan ve halkların kardeşliğinden yana olduklarını vurgulayarak, savaş ve şiddet söylemlerinden uzaklaşılması ve barış ortamının geliştirilmesi için tüm demokrasi güçlerini göreve çağırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 807 defa okunmuştur