BKP: GİRİŞİMLER GERGİNLİĞİ ARTIRACAK

BKP: GİRİŞİMLER GERGİNLİĞİ ARTIRACAK

BKP, TPAO’ya petrol arama ruhsatı verilmesinin, uluslararası hukuk zemininin bulunmadığını ifade etti

A+A-

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), KKTC’nin Türkiye’yle yaptığı Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması ile TPAO’ya petrol arama ruhsatı verilmesinin, uluslararası hukuk zemininin bulunmadığını ifade etti.

 

BKP Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, gerginliği arttırmaya yönelik girişimlerin hiç kimseye bir faydası olmayacağını belirterek, “Türkiye, uluslararası hukuk zemini bulunmayan bu anlaşmaya dayanarak, Kıbrıs çevresindeki sahillerin tümünde hak iddia etmeye ve petrol, doğalgaz arama çalışması yapmaya hazırlanmaktadır. Böylesi bir girişim varolan gerginliği daha da arttıracak ve istenmeyen olayların yaşanmasına sebep olacaktır” görüşünü ileri sürdü.

 

Korkmazhan, Kıbrıs’ta bulunan doğal kaynaklar üzerinde Türkiye’nin hiçbir hakkının bulunmadığını savundu ve izlendiğini ileri sürdüğü gerginlik siyasetine ve savaş çığırtkanlığına bir an önce son verilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Korkmazhan, “Kıbrıs’ın dağı, taşı, denizi, toprağı, petrolü ve doğalgazı Kıbrıs halkına aittir. Kıbrıs’ın doğal kaynaklarında sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit kurucu ortağı olan Kıbrıslı Türklerin hakkı bulunmaktadır. Bu konuda söz sahibi olabilmemiz için erken çözüme bir an önce ulaşmalıyız” dedi

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 715 defa okunmuştur