BİZ YAKIYORUZ

BİZ YAKIYORUZ

Orman Dairesi, yangınlar konusunda uyardı: Yangınların yüzde 99’u insan kaynaklı…

A+A-

 

 

Orman Dairesi, yangınların yüzde 99’unun insan kaynaklı olduğuna işaret ederek, özellikle harnup hasadı nedeniyle arazi temizliği yapanlarla avcıları uyardı.

 

Orman Dairesi Müdürü İrfan Tansel Demir tarafından yapılan açıklamada, 2. İnce Av’ın 29 Ağustos’ta başladığına işaret edilerek, “Ülkemizde kısıtlı olan av ve av sahalarının en boşta av yapan avcılar tarafından korunması ve kollanması gerekmektedir” denildi.

 

Açıklamada, avda dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralandı:

 

“Orman içerisinde dolaşırken genç fidanlara, ağaçlara, levhalara, telefon/elektrik direk ve hatlarına zarar verecek atışlar yapılmamalı… Orman Dairesi’nin böceklere karşı biyolojik mücadelede kullandığı feromon tuzaklara ateş edilmemeli... Yürürlükteki kanun ve yönetmenliklere uyulmalı ve uymayanlar ikaz edilmeli… Av’ı ancak avcının koruyacağı unutulmamalı ve kalkış sırasında tanınmayan av hayvanına rasgele ateş edilmemeli… Arazide atış amacıyla şişe ve benzeri cam eşya kırılmamalı...”

 

Açıklamada, en küçük dumanın ücretsiz orman yangın ihbar hattı Alo 177 veya yangın ihbar numarası Alo 199’a haber verilmesi çağrısı da yinelendi.

 

Açıklamada, sözlü ve yazılı uyarılara uymayanlar hakkında yasanın gereklerinin uygulanacağı da ifade edildi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 612 defa okunmuştur