1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Garson ehliyet soramaz mı?
BELEDİYE KRİZİ

BELEDİYE KRİZİ

Maliye Bakanlığı, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın “sistemli bir şekilde, tehditkar tavırlarla, gerçeği yansıtmayan bilgilerle genelde Hükümeti, özelde Bakanlığı baskı altında tutmaya çalıştığını” savundu. Bakanlı

A+A-

 

Maliye Bakanlığı, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın “sistemli bir şekilde, tehditkar tavırlarla, gerçeği yansıtmayan bilgilerle genelde Hükümeti, özelde Bakanlığı baskı altında tutmaya çalıştığını” savundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Son günlerde bu baskıların esas sebebi, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı’nın halen Yüksek İdare Mahkemesi’nde devam eden ve Bakanlığımız uhdesinde bulunmayan kişisel sorununa, bulunduğu konumunu da kullanarak,  bizleri dahil etme çabalarıdır” denildi. Maliye Bakanlığı açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Uzun zamandan beri ve son günlerde artarak devam eden Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı’nın gerek Bakanlığımıza gelerek, gerek arkadaş toplantılarında ve gerekse basın yoluyla sistemli bir şekilde, tehditkar tavırlarla, gerçeği yansıtmayan bilgilerle genelde Hükümetimizi, özelde Bakanlığımızı baskı altında tutmaya çalışmaktadır.

Bakanlığımız görev ve sorumluluklarının bilinci içerisinde çalışmalarını sürdürürken  başarısı veya başarısızlıkları kamuoyu tarafından değerlendirilmektedir. Elbette ki çalışmalarımızı bir Belediye başkanı da değerlendirecektir. Buna saygı duyarız. Ancak bu, gerçekleri görerek, kendi sıkıntılarını başkalarına mal ederek olmamalıdır.”

Bakanlık tarafından yasal mükellefiyetleri çerçevesinde, tüm belediyelere, devlet bütçesinde öngörülen ve her yıl artan yerel gelirlerin %8.5’ i oranına denk gelen 130 milyon TL’nin  en son nüfus sayımı oranı üzerinden bölüştürülerek paylarının verilmekte olduğu anımsatılan açıklamada, en büyük payın da 28.4 milyon TL ile Lefkoşa Türk Belediyesi’ne düştüğü kaydedilerek şöyle devam edildi:

“Üzülerek belirtmek isteriz ki, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Devletten aldığı payın tümüne yakını kendilerinin yazılı direktifleri doğrultusunda önceden finans kuruluşu ve bankalardan borçlanmış oldukları  borçlarının ödenmesine aktarılmaktadır. Kendiler tarafından Belediye çalışanlarının maaşlarından her ay kesilen vergi miktarları ise Gelir ve Vergi Dairesi’ne  yatırılmamaktadır.

Son günlerde bu baskıların esas sebebinin kamuoyunun çok iyi bildiğini ve yakından takip ettiğine inandığımız Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı’nın halen Yüksek İdare Mahkemesi’nde devam eden ve Bakanlığımız uhdesinde bulunmayan kişisel sorununa, bulunduğu konumunu da kullanarak,  bizleri dahil etme çabalarıdır.”


“MALİYE BELEDİYELERİ BOĞMAYA ÇALIŞIYOR”

Öte yandan, Maliye Bakanı Ersin Tatarı'ın açıklamasının ardından Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen de açıklama yaparak Maliye Bakanlığı ve Başbakanlığı'nı eleştirdi.

Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ı eleştirdi ve Başbakan İrsen Küçük’ten, belediyelerin sorunlarına çok hızlı bir şekilde neşter vurmasını istedi.

Sezen, yaptığı yazılı açıklamada, Büyükkonuk  Belediyesi olarak çekmiş oldukları sıkıntıları kamuoyuyla paylaşmak için açıklamayı yapma ihtiyacı hissettiğini belirtti ve devletten aldıkları katkı paylarındaki ciddi azalmanın kırsal kesim belediyelerini adeta çıkmaza sürüklediğini savundu.

“Bizim bu çıkmazdan kurtulmamız için kısmen de olsa geçmişte Maliye Bakanlığı’ndan avans alarak telafi yoluna giderdik. Şimdi Maliye Bakanımız  T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’nin bu işe kesinlikle karşı çıktığı bahanesiyle avans vermekten sürekli kaçıyor. Bu da yetmezmiş gibi konuları müsteşarına havale ediyor. Maliye Bakanlığı’nın müsteşarı ise sürekli olumsuz bir tutum sergileyerek Başbakan dahil ‘bu işi yapmam’ diye herkese meydan okuyor” iddiasında bulunan Sezen, Maliye Bakanı Tatar’ın, bayram öncesi personele maaş veremeyen belediye başkanlarının durumlarını düşünüp düşünmediğini sordu. Sezen, “Bizim yaşadığımız mahcubiyeti acaba kendisi yaşıyor mu?” dedi.

Personelinin bayrama parasız girmesinin kendini kahrettiğini belirten Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezen, sorunların insanları artık bunalttığını savundu.

Sezen, Maliye Bakanı’nın belediyeleri özel bir ticari işletme görerek mali konularda ve devletle belediye noktasında belediyeleri boğmaya çalıştığını iddia ederek, “Belediyelerin de kamu kurum ve kuruluşlarından alacağı olmasına rağmen, Maliye Bakanlığı’nda herhangi bir mahsuplaşma çalışması yapılmıyor. Örneğin elektrik gibi, KDV alacakları gibi birçok konular varken Sayın Bakan hiçbir şekilde belediyeleri muhatap alıp da bizlerle masaya oturmuyor” görüşlerini ileri sürdü.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1038 defa okunmuştur