1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başkan Erkut Şahali oldu
Başkan Erkut Şahali oldu

Başkan Erkut Şahali oldu

Büyük Kurultay’a hazırlanan CTP-BG üçüncü ilçe kongresini gerçekleştirdi, Erkut Şahali Mağusa İlçe Başkanı seçildi.

A+A-

Büyük Kurultay’a hazırlanan CTP-BG, üçüncü ilçe kongresini gerçekleştirdi. CTP Mağusa İlçesi 21. Olağan Kongresi dün Mağusa Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde toplandı. 478 delegenin 407’si kongreye katılarak oy kullandı. Oyların 220’sini alan Erkut Şahali, Mağusa İlçe Başkanı seçildi. Yoğun katılımla gerçekleştirilen kongre, yoklamanın ardından Demokrasi Şehitleri anısına saygı duruşu ile devam etti. Divanın oluşturulmasının ardından ise konuşmalar yapıldı

CTP MAĞUSA İLÇESİ YÖNETİM KURULU belirlendi.

Mağusa’da dün akşam gerçekleştirilen 21. Olağan Kongre’nin sonuçlarına göre İlçe Yönetim Kurulu'na
giren isimler belirlendi.
Başkanlığı Erkut Şahali'nin kazandığı kongre sonunda İlçe Yönetim Kurulu da şu isimlerden oluştu:

1-Ayşe Tuğralı Fenercioğlu
2- Erdoğan Sabriler
3- İlke Soyer
4- Mine Adalıer
5- İbrahim Korhan
6- Osman Pekineli
7- Erhan Tatlıses
8- Mehmet Dal

 

Yorgancıoğlu: Partimiz halkın garantisidir
Gecede konuşan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, kongrelerin, çalışmaların değerlendirildiği, yapılan güzel işlerin ortaya koyulduğu, tecrübe kazanıldığı kilometre taşları olduğunu belirterek başladı. “Partimiz Kıbrıs Türk halkının garantisidir. Sivilleşmenin ve kendi kendini yönetmenin garantisidir, partimiz emeğin alın terinin karşılığını alacağının garantisidir ve Kıbrıs sorunun çözümün garantisidir” diyen Yorgancıoğlu, bu bağlamda CTP’nin Kıbrıs Türk halkı nezdinde çok önemli bir yeri olduğunu vurguladı. Halkın CTP’den çok şey beklediğini belirten Yorgancıoğlu, ülkeyi bugün yöneten UBP’nin halkın kimliğini, kişiliğini, siyaset iradesini ayaklar altına alan, ekonomi varlıklarımızı peşkeş çeken bir anlayış içinde olduğunu ifade etti. Yalnızca halkın değil UBP’nin büyük kesiminin bile dışlandığı bir anlayışla ülkenin yönetildiğini kaydeden Yorgancıoğlu, parti için iktidar yarışı yüzünden halkın sorunlarının göz ardı edildiğini vurguladı. “Buna artık tahammülümüz kalmamıştır. Ne halkımızın ne partimizin” diyen Yorgancıoğlu şöyle devam etti:  “Ülkemizde ve çevremizde önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Esnafımız kepenk kapatıyor, borçlarını ödeyemiyor, çalışanlarımız, emeklilerimiz dört yıldan beri artış alamamakta ancak fiyatlar üçe katlanmış durumdadır. Hukuk sistemimiz çökmüştür, adalet mum ile aranmaktadır. UBP’ye karşı halkımızın güveni sıfıra inmiştir. İnsanlarımızın evine dönerken başlarına ne geleceğinin garantisi yoktur. Vatandaşlık sorumsuzca dağıtılmakta, halkın siyasal iradesi erozyona uğratılmaktadır. Havalimanı işletmeciliğinin durumu ortaydır. Kıb-Tek’in AKSA’dan alacağı elektrik miktarının artırılması hükümetin gündemindedir. Bunun anlamı kurumun batırılmasıdır. Bu ülkeyi seven hangi iktidarın bunu yapmaya hakkı vardır?”
“Bizi bekleyen zafere mücadele ruhu ile yürüyeceğiz”
Lefkoşa seçimlerinde olduğu gibi önümüzdeki 3 seçimde de başarılı olmak için birlik ve mücadele ruhunun ilerletilmesi gerektiğini ifade eden Genel Başkan Yorgancıoğlu, “Makamlar geçicidir, araçtır, bireyin düşüncesi de kendisi de araçtır, partideki ve hükümetteki görevler de araçtır. Amaç, Kıbrıs Türk halkına hizmettir. Bu amaca giderken her CTP’linin makamı, mekanı ne olursa olsun üzerine düşen bir görev vardır. Sizlerin bu bilinçte olduğuna adım kadar eminim. Önümüzdeki günlerde birlikte yürüteceğimiz mücadele için sizlere şimdiden teşekkür ederim” dedi.

Gulle: Vatandaş bizi bekler, şimdi birlik zamanı!
Mağusa İlçe Başkanı Ali Gulle, demokratik ve şeffaf bir kongre için bu süreci birlikte götürdüğü ilçe kurulu ve parti meclisi üyelerine teşekkür etti. Sandık bazında sokak sokak örgütleneceklerini belirten Gulle, CTP’yi çok önemli zaferlerin beklediğini kaydetti. Köyleri gezdiklerini ve halktan aldıkları eğilimleri milletvekili arkadaşlarının meclise taşıdığını aktaran Gulle, partinin kültürel ve sosyal faaliyetlerine değindi. Sonucun ne olursa olsun kadınıyla erkeğiyle yarına hazırlanmaları gerektiğini belirten Gulle, “Vatandaş bizi bekler, kırılıp dökülemeyiz, partimizi birinciliğe taşıyacağız” dedi.
Akansoy: Vesayet rejimi ve çok yönlü kuşatma altındayız!
CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy da yaptığı konuşmada parti içi demokrasinin önemine değinerek siyasetin ortak akılla sürdürülmesi ve ortak söyleme dökülmesi konusunun sosyalist partiler için kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Siyaseti günlük olaylar üzerinden değil stratejik açılardan geliştirmek gerektiğini söyleyen Akansoy, “CTP’nin küresel çağın beklentilerine cevap veren, halkın varoluş sorununu öne alan, geniş toplumsal ittifak politikasını etkin kılan, çağdaş bir siyaset ve yapılanma ihtiyacı içerisinde olduğu açıktır” dedi. Son aylarda bu iki alana dönük başlatılan çalışmaları bir an önce tamamlayıp, yola devam edilmesi gerektiğini vurgulayan Akansoy, dünün koşullarının değiştiğini, bir ağ gibi tüm toplumu saran vesayet rejimini ve çok yönlü kuşatma siyasetini yöntemlerden ve icraatlardan anlamanın mümkün olduğunu ifade etti. Akansoy, toplum üzerinde yaratılan yaygın hegemonya ile adım adım sosyal dönüşüm programları uygulanmakta olduğunu vurguladı. “Toplumun kimliği, değerleri, varlığı tehdit altındadır. Artık sadece göç tehlikesi altında değiliz. Geriye kalanların dönüştürülmeye kimliksizleştirilmeye çalışıldığı çok ciddi bir program altındayız” diyen Akansoy, toplum üzerinde uygulanan sosyal dönüşüm projelerinin adım adım uygulanmakta olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:  “CTP gelişmelerin analizini en bilimsel metotlarla yapmalı ve bu gidişi durduracak önlemleri kararlılıkla alacak ve toplumsal varlığı koruyup geliştirerek, Federal bir Kıbrıs hedefiyle dünyaya entegre edecek siyasetleri üretmelidir. CTP dik duracaktır. CTP, siyasetiyle, ortak aklıyla dik duracaktır. Hedefimiz ‘Nasıl olursa olsun ama bir şekilde hükümete gelelim’ değil, KKTC’nin yapısal sorunlarını kökten değiştirmek için sadece hükümet değil, gerçek anlamda iktidar olmak olmalıdır. Kazanmak halka olan sorumluluğumuz gereği önemlidir, ancak ilkeli olmak, ideolojimizi gözetmek ve topluma açık katılımcı siyaset yürütmek, alternatif program ve projelerle öne çıkmak da bir o kadar önemli ve gereklidir. CTP, özgürlükçü sosyalist bir partidir. CTP kendi özgün kimliği ile dünya sol hareketinde örnek bir partidir. CTP, kendi siyasi dilini yaratacak kadar yol kat etmiş bir partidir.”
Solyalı: Tecrübe ve dinamizm yaşla değil!
Son olarak kongreye hitap eden Gençlik Örgütü Genel Başkanı Ürün Solyalı ise kazanın da kaybedenin de bu yolu birlikte yürüyeceği bilinci ile kimseyi kırmadan, gruplaştırmadan, kalıplaştırmadan, ‘oncu-buncu’ tanımlamalar yapmadan birlikle, bütünlükle mücadeleyi ileriye taşımak zorunda olduklarını ifade etti. Gençlik Örgütü olarak yönetimlere katılmak isteyen kadın ve genç sayısının fazlalığının da umut verici olduğunu söyleyen Solyalı, “Bugün de yarın da Kıbrıs’ta barış, insan hakları ve varoluş mücadelesinin bayraklarını en önde taşıyacağız. Her türlü baskıya ayrımcılığa şiddete ve ötekileştirmeye her zaman karşı çıkacağız. Projeli siyasetin ülkedeki siyasete yeni bir dil kazandıracağının da farkındayız. Bizler tecrübe ve dinamizmin yaştan ibaret olmadığının bilinciyle hareket ediyoruz. Partimiz ve ülkemizin siyaset üretmeye ihtiyacı vardır. Bunu birlikte başarabiliriz” diyerek konuşmasını tamamladı.
Yeni yönetim belirlendi
Kongreye gelen mesajların okunmasının ardından faaliyet ve mali raporlar kongreye sunularak onaylandı. İlçe başkanlığına aday olan Erkut Şahali ve Ali Gulle kongreye son kez hitap ederek delegenin oyunu istedi. Konuşmaların ardından ilçe yönetimine aday olan isimler sahneye davet edildi. Adayların kongreyi selamlamasının ardından oylamaya geçildi. 478 delegenin 407’si kongreye katılarak oy kullandı. 220 delegenin oyunu alan Erkut Şahali, Mağusa İlçe Başkanı seçildi. İlçe yönetim organlarına giren isimlerin ise bugün açıklanması bekleniyor. YD

Bu haber toplam 3163 defa okunmuştur
Etiketler : , ,