BAŞBAKAN’LA AÇIK VE NET KONUŞTUM

'BAŞBAKAN’LA AÇIK VE NET KONUŞTUM'

“NEW YORK KESKİN VİRAJ” Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, New York zirvesi öncesinde Rum Ulusal Konseyi’nin toplandığını ancak toplantı sonrasında açıklama yapılmadığını ifade ederek, Rum lider Hristofyas’ın bir anlaşmaya imza koyacak

A+A-

 

 

“NEW YORK KESKİN VİRAJ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, New York zirvesi öncesinde Rum Ulusal Konseyi’nin toplandığını ancak toplantı sonrasında açıklama yapılmadığını ifade ederek, Rum lider Hristofyas’ın bir anlaşmaya imza koyacak cesarete sahip olmadığını, New York’a da bu şekilde gidiyor olduğunun görüldüğünü söyledi.

“Türk tarafının, Rum tarafının her istediğine evet diyecek hali yok” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşmelerde 6 başlık bulunduğunu, Türk tarafının, bu başlıklarda olumlu adımlar attığını belirtti.

Eroğlu, New York’un keskin bir viraj olduğunu gelecek açısından büyük önem taşıdığını; bu nedenle kendisi ve ekibinin sürekli çalışma içinde bulunduklarını kaydetti.

Eroğlu, “temennim Rum tarafı Kıbrıs’ta kendileri kadar yaşama hakkına sahip Türkler olduğunu ve insanların barış içinde bu topraklarda yaşaması, düşmanlık tohumları içine girmemesi gerektiğini anlar” dedi.

Rum liderin toprak konusunda anlaşmaya varılmadan mülkiyette anlaşmaya varılamayacağını söylediğini kaydeden Eroğlu, Rum tarafının 165 bin göçmeni bulunduğunu, bunların tümünün geri dönmesini istediğini bu durumda ise Kıbrıs Türkü’nün kalacak yeri kalmayacağını dile getirdi.

Eroğlu, Hristofyas’a bunu anımsattığında “gönderin Türkiye’den gelenleri gitsin” yanıtını aldığını ve kendisinin de Hristofyas’a “KKTC bir devlettir ve icraat yapma hakkı vardır. Hiçbir devlet kendi vatandaşını sokağa atamaz” dediğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de başlattığı petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına da değindi.

Eroğlu, doğal gaz arama çalışmalarının başlanacağını duyduğu zaman Rum Lider Hristofyas’a görüşmelerde bir sorun yaşanmaması açısından bu çalışmaları ertelemesi gerektiğini ilettiğini ancak Hristofyas’ın bunu kabul etmediğini söyledi.

Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Antlaşması’ndan ise hükümetin haberi olduğunu anlattı.  

“CTP VE TDP’NİN KARARINI GÖZDEN GEÇİRMESİ ÖNEMLİ”

Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Toplumcu Demokrasi Partisi’nin ise kararlarını gözden geçirmesinin, dünyaya verilecek mesaj bakımından önemli olduğunu kaydeden Eroğlu, “yoksa meclis iradesi zedelenmiş değil. Bu konu hassas bir konudur. Birlik beraberlik açısından önemlidir” dedi.


“HÜKÜMETİN BAŞARILI OLMASINI ARZU EDERİM”

Cumhurbaşkanı, Hükümetin başarılı olmasını arzuladığını, hükümetin başarılı olması halinde halkın mutlu olacağını ve kendisinin masada elinin güçleneceğini ifade etti.

Eroğlu, kendisinin bakanlar kurulu toplantısında vatandaşın örgütlerin kendisine iletilen memnuniyetsizliğini dile getirdiğini ve bu memnuniyetsizliğin devam etmesinin  erken seçime yol açabileceği uyarısında bulunduğunu anımsattı.

“BAŞBAKAN’LA AÇIK VE NET KONUŞTUM”

Erken seçimin ülkeye yararı olmayacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle konuştu:

“Başbakan’la açık ve net konuştum. Başarılı olmanı istiyorum. Benden faydalan dedim. Ama bunu yapmak kendilerinin bileceği bir şey. Ben benden önceki Cumhurbaşkanlarından farklı olarak 19 yıl Başbakanlık yaptım. Nereden nereye geldiğimizi biliyorum. Seçime girerken de halkıma ekonomik sorunları ile de ilgileneceğim sözünü verdim.”

Bir soru üzerine gündemde olan faiz oranlarının sınırlandırılarak borçlanıp ödeyemeyenlerin yıkıma uğramasının engellenmesi konusuna da değinen Eroğlu, konunun hassas olduğunu ekonomistlerle, ilgili çevrelerlerle tartışılarak bir sonuna varılması gerektiğini vurguladı.

“Yaşanan sorunların sadece faiz sınırlaması ile aşılamayacağını” anlatan Cumhurbaşkanı, “ yargının hızlanması ve tapudaki işlerin daha süratle sonuçlanması için de yasal düzenlemelere gidilmesi gerektiğini” kaydetti.

Eroğlu, faiz sorunu nedeniyle vatandaşların zor duruma düşmesini istemediğini de söyledi.

Eroğlu, “ekonomi önemli. Toparlanmak lazım. Hükümet bu konularda uzmanlarla, örgütlerle, partilerle, bizimle diyalog içinde olmalı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “istikrarlı ve kararlı davranarak gerekenlerin zamanında yapılmasının önemine de işaret ederek “mesela kat irtifak yasası benim Başbakanlık günlerimden bu yana gündemdedir. Yasa geçti ama uygulama hala başlamadı. Bana göre bir an önce başlamalıdır” dedi.

Sanayi Odası ve Ticaret Odası’nın Türkiye Başbakan Yardımcısı’na ekonomik görüşlerini yazdığını, kendisinin de bunları incelediğini ve incelettiğini, her iki kuruluşla ayrı ayrı toplantı yaptığını anlatan Eroğlu, hükümetin de bu tür kuruluşlarla toplantı yapmasının önemini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1599 defa okunmuştur