1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKARYAKITA YİNE ZAM!
BAŞARI DOLU BİR YAŞAM ANLATILDI

BAŞARI DOLU BİR YAŞAM ANLATILDI

Onay Fadıl Demirciler: Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin, Bir Dönemin ve Bir Yaşamın Öyküsü” adlı kitabın tanıtımı yapıldı

A+A-


 

 


Araştırmacı yazarlar Ahmet Tolgay ile Dr. Filiz Besim’in birlikte hazırladıkları “Onay Fadıl Demirciler: Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin, Bir Dönemin ve Bir Yaşamın Öyküsü” adlı kitabın tanıtımı ve imza günü yapıldı.
“Okurlaryolu Arasokaklar’da Farkındalık Projesi” çerçevesinde yapılan etkinlik, Sidestreets’te saat 18.00’de başladı.
Yazarlar, DAÜ öğretim görevlisi Prof. Dr. Ayhan Bilsel ve Mücahitler Derneği Başkanı Vural Türkmen’in konuşma yaptığı etkinlikte, müzik dinletisi sunularak konuklara kokteyl de verildi.

BİLSEL: “DEMİRCİLER AKADEMİK MÜKEMMELİYETÇİ KİŞİLİĞE SAHİP”
Etkinlikte konuşan Prof. Dr. Ayhan Bilsel, öğretim hayatına Yüksek Teknoloji Üniversitesi olarak başlayan DAÜ’nün kuruluşunda birçok kişinin katkısı olmasına rağmen, en büyük payın o dönemin Eğitim, Kültür ve Gençlik Bakanlığı Müsteşarı Onay Fadıl Demirciler’in olduğunu anlattı.
Demirciler’in akademik mükemmeliyetçi kişiliğe sahip olan nadide insanlardan biri olduğuna dikkat çeken Bilsel, DAÜ’nün gözde bir üniversite olmasını Demirciler’e borçlu olduğunu, çünkü Demirciler’in üniversiteyi çok sağlam temeller üzerine oturttuğunu söyledi.
Ahmet Tolgay ve Filiz Besim’in kaleme aldığı kitabın, Demirciler’in hayatı ve DAÜ’nün tarihinin ele alındığı ilk kitap olma özelliği taşıdığına işaret eden Bilsel, Tolgay ve Besim’in tarihi bir boşluğu doldurduğunu söyleyerek kutladı.
Bilsel, Onay Fadıl Demirciler Eğitim ve Bilim Vakfı’na katkılarından ötürü teşekkür etti.

TOLGAY: “KIBRIS TÜRK TOPLUMUNUN BİR DÖNEMİNİN AYNASI”

Araştırmacı yazar Ahmet Tolgay da Ayhan Bilsel’in kitabın koordinatörlüğünü yaptığına dikkat çekerek Demirciler ailesinin kitabın yazılması süresince kendilerine cesaret ve motivasyon verdiğini söyledi.
Kitabın sadece Demirciler’in hayatını değil, Kıbrıs Türk toplumunun bir döneminin de aynası olduğunu ifade eden Tolgay, kitabın içinde Kıbrıs Türk toplumunun direniş mücadelesinde önemli bir yeri olan Kırıkkale olayının da ilk kez anlatıldığını söyledi.
Tolgay, ilk kez kendilerinin kaleme aldığı olayın, Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği tarafından geniş bir şekilde ele alınması temennisini de dile getirdi.

BESİM: “KIBRIS TÜRK TOPLUMUNUN NİCE YAŞANMIŞLIKLARINA TANIKLIK…”

Araştırmacı yazar Dr. Filiz Besim de kitabın Demirciler’in hayatının yanı sıra Kıbrıs Türk toplumunun yakın geçmişine ışık tutarak gelecek nesillere iyi bir kaynak olacağına dikkat çekti.
Kitapta eski bakan sekreterleriyle söyleşilerin yer aldığını ve bunların da bir dönemin bürokratik olaylarına ışık tutacağını anlatan Besim, kitapla Kıbrıs Türk toplumunun nice yaşanmışlıklarına tanıklık ettiklerini ifade etti. Besim, katkı koyan herkese teşekkür etti.

TÜRKMEN: “KIBRIS TÜRK TOPLUMUNUN YAKIN GEÇMİŞİNE IŞIK TUTTU”

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Başkanı Vural Türkmen de eski dostu Onay Fadıl Demirciler’i hiçbir zaman unutmayacağını vurgulayarak bugün tanıtımı yapılan kitabın, sadece bir biyografi değil detaylı bir tarih kitabı olduğunu söyledi.
Kitabın Kıbrıs Türk toplumun yakın geçmişine ışık tuttuğunu ifade eden Türkmen, Tolgay’ın talebini yerine getirmek için ellerinden geleni yapacağını söyledi.
Türkmen konuşması sonunda, kitabın yazarlarına ve Onay Fadıl Demirciler’in eşi Serpin Onay Demirciler’e, kitabın yazılmasında koydukları katkıdan dolayı derneği adına teşekkür plaketi sundu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1349 defa okunmuştur