BARIŞ İÇİNDE OYNUYORLAR

BARIŞ İÇİNDE OYNUYORLAR

Kıbrıslı Türklerin göç ettiği ülkelerden birisi olan Avustralya’da toplumu bir arada tutabilme çabaları yeniden bir canlılık kazandı. Yıllarca ihmal edilen genç nesil, birkaç gönüllü ebeveynin çabaları sonucu bir araya gelerek kurdukları futbol tak

A+A-

 

 

 

 

 

Kıbrıslı Türklerin göç ettiği ülkelerden birisi olan Avustralya’da toplumu bir arada tutabilme çabaları yeniden bir canlılık kazandı.

Yıllarca ihmal edilen genç nesil, birkaç gönüllü ebeveynin çabaları sonucu bir araya gelerek kurdukları futbol takımı sayesinde başarılı sonuçlar elde etmeye başladılar. Gençleri sportif bir faaliyet olan futbol çerçevesinde toplamayı başaran gönüllü aileler, sporda başarı elde etmenin sevincini geçtiğimiz eylül ayında yaşadılar.

 

ŞAMPİYONLUĞU KUTLADILAR

Melbourne şehrinin Cairnlea semtinde bulunan Cairnlea Footbal Club, kendi sahalarında yaptıkları sezonun son maçını 3-2 kazanan gençler, bir önceki haftada ilan ettikleri şampiyonlukları kutladılar.

Kutlamada aynı zamanda genç sporcuların anne ve babaları yanında dedeleri, neneleri ve yakın akrabaları da yer aldılar. Orada yaşayan Kıbrıslı Türkler, gençlerin bir araya gelerek spor yapmanın yanı sıra başarılı olmanın, geleceğe güvenle bakmanın önemini de yaşadıklarını belirttiler. Uzun süre görüşmeyen dostların, bu sportif faaliyetler çerçevesinde bir araya gelmesine de vesile olan etkinlik görülmeye değerdi.

 

AYRIM YAPMADAN, BERABER OYNUYORLAR

U 14 takımında Kıbrıslı Türk çocukların yanı sıra kendileri ile omuz omuza mücadele eden Kıbrıslı Rum ve Asyalı çocukların da bulunuşu, çok kültürlü Avustralya’da din, ırk ve milliyet ayrımı yapmadan yaşayabilmenin, spor yapabilmenin mümkün olduğunu göstermiş oldu.

Namağlup şampiyon olan gençler bir sezon boyunca sadece bir beraberlik alırken, attıkları 106 golle 46 puan toplayarak bu başarıyı elde ettiler. Liglerin gol krallığında Kıbrıslı Türk futbolcu Kadir Adal, attığı 39 gol ile ikinciliği elde etti.

 

GENÇ KIZLAR EN ÜST LİGDE MÜCADELE EDECEK

U14 erkeklerinin yanı sıra kadın futbol takımı da başarılı bir sezon geçirdi. Genç kızlar, üç yıl üst üste şampiyon olarak önümüzdeki sezon Avustralya Premier Lig’de mücadele hakkı elde ettiler. Kızların bu başarısında pay sahibi olan isim Kıbrıslı Türk antrenör Mustafa Fehmi. Genç takımda futbol oynadıktan sonra futbolculuk hayatını Albion’da sürdüren Fehmi, futbolu bıraktıktan sonra antrenörlük yapmaya başladı ve genç kızların başarısında önemli katkısı oldu.

Avustralya’nın en üst ligi olan Premier Lig’de oynayacak olan genç kızların başarısının devamı için desteklerini devam ettireceklerini belirten Kıbrıslı Türkler, uzun bir süredir Kıbrıs sorununun olumsuz etkisini sportif başarı, birlik, beraberlik ile üzerlerinden bir nebze olsun atmış oldular. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1498 defa okunmuştur