BARIŞ İÇİN BİRARAYA GELDİLER...

BARIŞ İÇİN BİRARAYA GELDİLER...

DEV-İŞ ve PEO Kadın Büroları haftasonu “Ortak Vatan, Ortak Kültür” etkinliğinde buluştu...

A+A-

 

 

 

 

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu DEV-İŞ ile Kıbrıs’ın güneyindeki en büyük sendikal örgütlenme olan PEO’nun Kadın Büroları, her yıl geleneksel olarak Eylül ayında gerçekleştirdikleri iki toplumlu etkinliklerden beşincisini Larnaka’nın Pervolia (Bahçalar) köyünde PEO’ya ait tesislerde geçen haftasonu gerçekleştirdiler. “Ortak Vatan, Ortak Kültür” belgisiyle gerçekleştirilen etkinliğe DEV-İŞ ve PEO Kadın Bürosu üyeleri eşleriyle ve çocuklarıyla birlikte katılarak, barış özleminde buluştular.

10-11 Eylül 2011 tarihlerinde Cumartesi ve Pazar gününü kapsayan etkinliklerin ilk gününde, Kıbrıs’ın geleneksel lezzetlerinin tanıtımı yapıldı. Palüze, tarhana, hellim, nor, lokma ve ekmek kadayıfının yapılışını da yerinde izleyerek bunlardan tatma olanağı bulan DEV-İŞ ve PEO üyelerine, Resa Gökçün ve Polina Stavru tarafından Türkçe ve Rumca olarak hazırlanan ve bu geleneksel Kıbrıs lezzetlerinin fotoğraflarıyla tariflerinin de bulunduğu kitapçıklar da dağıtıldı. Etkinlikte DEV-İŞ Kadın Bürosu üyeleri Ferah Kaya ile İsmet Felek’in yaptığı güllaç tatlısına Kıbrıslırumlar büyük ilgi gösterirken, ekmek kadayıfından da tatmak istediler ve ekmek kadayıfını nasıl yapacaklarını öğrendiler.

Cumartesi öğleden sonra başlayan etkinliğe bir de seramikçi katılarak, killi topraktan seramik ürünleri yaparak katılımcılara bu konuda bilgi verdi.

Saat 19.30’da PEO tesislerinin amfitiyatro bölümünde toplanan DEV-İŞ ve PEO üyelerine seslenen PEO Kadın Bürosu Başkanı Marina Kulu ile DEV-İŞ Kadın Bürosu Başkanı Sevgül Uludağ, “Ortak Vatan, Ortak Kültür” belgisiyle gerçekleştirilen bu geleneksel etkinliklerin beşinci yılında, yeniden bir araya gelmenin ve barış özlemiyle ortak konuları tartışmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdiler.

Gecede bir konuşma yapan PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis, özetle şöyle dedi:

“Bu ortak etkinliklerimiz aracılığıyla iki toplumda da çalışanların hakları için ilerici sendikal hareketin ortak eylemiyle, barış ve ülkemizin yeniden birleşmesi yönünde çabalarımızı daha da güçlendiriyoruz. Mücadelemizi güçlendiriyoruz. Barış ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için, kadınların eşitliğine saygılı bir sosyal ve ekonomik gelişmenin önkoşullarını yaratacak bir gelecek için ortak mücadelede PEO ve DEV-İŞ Kadın Büroları’nın son yıllarda geliştirdikleri faaliyetleri daha da yoğunlaştırmalarından duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bugünkü gibi faaliyetlerimizin elbette sosyal ve insani boyutları da var. Ayrılık ve sosyal ilişkilerin eksikliği, taksim yanlılarının stratejisinin bir parçasıdır. Onlar kendi hedeflerine hizmet etmesi için milliyetçilik ve şovenizmi kullandılar. Bu oyunda elbette ana vatan denilen ülkeler de rol oynadılar. Biz, taksim ve bölünme ile asla uzlaşmayacağız. Yeniden birleşme ve ortak bir Kıbrıs devletinde barış içinde birarada yaşama mücadelesinin aktif militanları olmaya devam edeceğiz. Bugünkü koşullarda gerçekleştirilebilecek yegane çözüm iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümüdür. Çözüm herşeyden önce ve esas olarak biz Kıbrıslılar’a hizmet etmeli.”

Gecede konuşan DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis de özetle şunları vurguladı:

“Pervolia etkinliklerimiz, emek ve barış mücadelesinde tüm yıl boyunca en ön saflarda yeralan kadrolarımız için hakettikleri bir nefes alma günü niteliği de taşıyor. 2 günlük etkinliklerde kardeş ilişkilerimiz ve dayanışmamız daha da pekişecek. PEO ve DEV-İŞ’in gerek emek-sermaye kavgasında, gerekse Kıbrıs’ta kalıcı barışın sağlanması uğrunda verdikleri ortak mücadeleye bu yoldaşlık ilişkilerimiz ivme katacaktır. Neo-liberal politikalarla emekçilerin insan haklarının hiçe sayıldığı bir dönemdeyiz.

Ne yazık ki bugün hala ülkemizde bölünmüşlük devam ediyor ve hala önümüzde zorlu bir süreç var. Biz Kıbrıslılar bugüne kadar hep acıları paylaştık. Bugün ülkemize ait doğal zenginliklerin ortaya çıkması bile başımıza dert oluyor. Açıkça görülüyor ki Kıbrıs sorunu siyasi çözüme ulaşmadıkça huzurlu olmamız mümkün değil. Kıbrıs’ta girilen bu süreçte fanatik çevrelere kesinlikle taviz vermemeli ve tavır koymalıyız. Bizlerin barış istediğimizi ispatlamanın ötesinde, barışı gerçekleştirmek gibi bir misyonumuz vardır ve bu boynumuzun borcudur. Bilmeliyiz ki hiçbir mazaret barışın yerini alamayacaktır. Hedefimiz uluslararası alanda tek temsiliyeti, tek yurttaşlığı ve tüm Kıbrıslılar’ın ortak kullanacağı tek egemenliği olan Birleşik Federal Kıbrıs’tır. Şimdi artık çözüm için mücadeleyi yükseltme zamanıdır.”

Konuşmalar ardından DEV-İŞ Yönetim Kurulu üyesi Leyla Ulubatlı ile PEO üyesi tiyatro sanatçısı Andri Demetriu, Kleantus K. adlı Kıbrıslırum şairin “Kardeşim Osman” adlı şiirini Türkçe ve Rumca olarak okudular. Geceye PEO Larnaka bölgesinden “Vasilico” folklör grubunun Kıbrıs danslarıyla ve resepsiyonla devam edildi. Gecede DEV-İŞ ve PEO üyeleri geleneksel Kıbrıs şarkılarını da birlikte söylediler.

11 Eylül 2011 Pazar sabah DEV-İŞ Kadın Bürosu üyesi ressam Ferah Kaya önderliğinde geleneksel Kıbrıs kiremitlerine, Kıbrıs’a özgü çiçek resimleri boyama atölyesi gerçekleştirildi. Bir grup da sahilden toplanan iri çakıltaşlarının üstüne resimler yaptılar. Öğle yemeğinden sonra etkinlikler sona erdi. Etkinliğe ayrıca KTAMS Genel Sekreteri İbrahim Gencal, KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel ve BES Genel Sekreteri Ayça Soygür Çıralı aileleriyle birlikte katıldılar.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 849 defa okunmuştur