BAN’DAN LİDERLERE İKİ SEÇENEK

'BAN’DAN LİDERLERE İKİ SEÇENEK'

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, ekim ayı sonunda liderlerle yapacağı üçlü görüşmede, “liderlerin önüne iki seçenek koyacağı” belirtildi.

A+A-BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, ekim ayı sonunda liderlerle yapacağı üçlü görüşmede, “liderlerin önüne iki seçenek koyacağı” belirtildi.
Fileleftheros gazetesi, “Çok Taraflı Konferans Ya Da Güvenlik Konseyi’ne Çağrı - Genel Sekreter’in Eroğlu ve Hristofyas’ın Önüne Koyacağı İkilem” başlıklı haberinde, Ban’ın, ekim ayındaki üçlü görüşmede, sürecin geleceğine ilişkin olarak liderlerin önüne, ya çok taraflı uluslararası konferansın yıl sonuna kadar toplanması ya da sürecin bugünkü şeklinin ilerlemesinin mümkün olmadığına bağlı olarak yardım için Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulunulması şeklinde iki seçenek koyacağını yazdı.
Gazete, BM’nin; süreçte şekillenen olgular temelinde, önlerinde bulunan seçeneklerin kısıtlı olduğunu düşündüğünü, ayrıca şu ana kadar çeşitli “reçetelerin” denediğini ancak sonuç alamadığını belirtti.
Habere göre BM kaynakları, Ban’ın üçlü görüşmede, sürecin ilerlemesi için tüm önerilerini kabul ettiğini, sürece zaman kazandırdığını ayrıca kendilerini (liderleri) birçok kez gördüğünü, bununla birlikte zamanın tükenmekte olduğu ve sonuç perspektifi görmediğini söyleyerek, söz konusu iki seçeneği liderlerin önüne koyacağını söyledi.

“İLERLEME OLMAZSA ÜÇLÜ GÖRÜŞME ERTELENEBİLİR”
Fileleftheros gazetesi, “İlerleme Olmazsa Görüşmenin Ertelenmesi” başlıklı bir başka haberinde ise, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın ekim ayı sonuna kadar memnun edici bir ilerleme ve önemli sayıda görüş birliği sağlamaması durumunda, BM Genel Sekreteri Ban’ın, liderlere, müzakere etmeleri için daha çok zaman vererek New York’taki üçlü görüşmeyi ertelemesinin ihtimal dışı olmadığını yazdı.
Ban’ın; özlü bir ilerleme olmadan yeni bir görüşmeye katılmak istemediğini yazan gazete, Ban’ın başarı perspektifi olmaksızın yeni bir randevu belirlemeye mecbur kalacağını da belirtti.
Habere göre, “diplomatik bir kaynak”, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, Türkiye’nin AB sürecine ilişkin Türk planlamalarını göz önünde bulundurarak, kendisi (Downer) ve Genel Sekreter Yardımcısı Lyn Pascoe tarafından planlandığı şekilde, süreci ileriye götürmek amacıyla bazı olumlu unsurları maksimize etme girişiminde bulunmasının olası olduğunu söyledi.
Gazete, Downer’in bu manzarayı, geçtiğimiz çarşamba günü tele-konferans aracılığıyla BM Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirmesi sırasında ortaya koymaya çalıştığını, Downer’in Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin istenilen ilerlemenin garanti altına alınmadığını, çözüme ilişkin perspektiflerin o kadar da cesaret verici olmadığını belirtirken, bunun akabinde müzakereler konusunda iyimser göründüğüne dikkati çekti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 860 defa okunmuştur