BAĞIŞIN SÖZLERİNE TEPKİ

BAĞIŞ'IN SÖZLERİNE TEPKİ

TC Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış’ın açıklamaları Rum basınında: “Bizi açıkça savaşla tehdit ediyorlar” Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın, Güney Kıbrıs’ın, sözde “Münhas

A+A-

TC Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış’ın açıklamaları Rum basınında:


“Bizi açıkça savaşla tehdit ediyorlar”

Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın, Güney Kıbrıs’ın, sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde doğalgaz ve petrol arama girişimleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamalar Rum basınında geniş yer buldu.
Alithia gazetesi; “Bizi Açıkça Savaşla Tehdit Ediyorlar” başlığıyla verdiği haberinde, Bağış’ın; Güney Kıbrıs’ı, “doğalgaz ve petrol çıkarma çalışmalarına başlaması halinde Türk donanmasının müdahalede bulunacağıyla tehdit ettiğini” yazdı.
Gazete haberinin devamında Bağış’ın açıklamalarına yer verdi.
Simerini gazetesi de; “Doğalgazımız İçin Askerlerini Eğitiyorlar... Lefkoşa - Her Zaman Olduğu Gibi - Türkiye’yi Uluslararası Topluma Şikayet Etmeye Niyetleniyor” başlıları altında verdiği haberinde Bağış’ın açıklamalarını aktardı.
Gazete ayrıca Rum hükümetinin, yeni “tehdit” karşısında dün herhangi bir açıklama yapmadığını, bugün konuyla ilgili açıklamalarda bulunulmasının beklendiğini yazdı.

RUM HÜKÜMETİNİN TEPKİSİ

Habere göre SİGMA TV kanalına konuşan hükümet kaynakları; hükümetin tepkisinin, alışılmışın dışında olmasının beklenmediğini kaydetti.
Kaynaklara göre hükümet; uluslararası toplumu ve AB’yi, kaygılanmaya ve Ankara’dan Uluslararası Hukuk ve Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne uymasını istemeye davet etmeye niyetli.
Yine aynı kaynaklara göre hükümet; faaliyetlerinin Uluslararası Hukuk çerçevesine ve çizgisine dayandığını savunacak ve doğal zenginliklerden yararlanmak için egemenlik haklarını savunmaya devam edeceğini ileri sürecek.
Diğer gazeteler haberi şu başlıklarla verdi:
Fileleftheros: “Bağış... Araştırmalar Başlarsa Donanma Hazır”
Haravgi: “Egemen Bağış’tan Yeni Tehditler”
Politis: “Donanma Da Var... Bağış’ın Kıbrıs ve İsrail’e Yönelik Açık Tehdidi... ”.

Rum Yönetimi: “Türk tehditlerinin esiri olmayacağız”

Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aramaları yapmaya hazırlanan Rum yönetimi, bu konuda uyarı yapan Türkiye’ye “Kıbrıs Cumhuriyeti Türk tehditlerinin esiri olmayacak. Türkiye bu şekilde davrandığı sürece AB üyelik müzakerelerine devam edemez” tehdidinde bulundu.
Rum radyosu, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın Özel Kalem Müdürü Hristos Hristofidis, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde hidrokarbon aramaları yapma niyeti konusunda Türkiye tarafından yapılan uyarıları “tamamen kabul edilemez tehditler” olarak nitelediğini duyurdu.
Radyoya yaptığı açıklamada, “Ankara’nın tahrikleri gerek BM’ye gerek AB’ye yönelik tehdittir. Bu örgülerin pozisyonlarını açıklıkla ortaya koymaları gerekir” iddiasında bulunan Hristofidis, “Kıbrıs Cumhuriyeti Türk tehditlerinin esiri olmayacak. Türkiye bu şekilde davrandığı sürece AB üyelik müzakerelerine devam edemez” tehdidinde bulundu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1597 defa okunmuştur