BAĞIŞ PANELDE KONUŞTU

BAĞIŞ PANELDE KONUŞTU

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin 2011-2012 Akademik Yılı açılış törenine katılarak “Avrupa’nın Geleceği ve Kıbrıs’ın Rolü” konulu bir konuşma yaptı. Bağış’ın konuşması

A+A-

 

 

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin 2011-2012 Akademik Yılı açılış törenine katılarak “Avrupa’nın Geleceği ve Kıbrıs’ın Rolü” konulu bir konuşma yaptı.

 

Bağış’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

 

 

AB KAMUOYUNA UYARI…

 

·        “AB,  Rumlar tarafından aldatıldı, AB kamuoyunu uyarmak isterim, tarih bir daha tekerrür etmesin, bir daha kanmayın. Gelin çözüm için birlikte çabalayalım”

 

·        “AB’nin geleceği Kıbrıs’tan bağımsız değildir”

 

·        “AB’nin yeni dünya düzeninde sürdürülebilirliğini korumasının tamamen KKTC ve Türkiye’ye endekslidir, Türkiyesiz ve Kuzey Kıbrıs’sız bir AB topal ördek konumuna düşecektir”

 

·        “AB’nin kendi geleceğini belirleme, kendi sorunlarını çözme aşamasında karşı karşıya kaldığı sorunlara baktığımız zaman gerek TC gerek KKTC’nin Avrupa’nın sorunlarını çözebilecek bütün birikimlere, bütün öğelere sahip olduğunu görüyoruz”

 

“KIBRIS MİLLİ DAVAMIZDIR”

 

·        “Kıbrıs bizim milli davamızdır ve hiçbir şey milli davamızın üzerinde değildir”

 

·        “Kıbrıs konusunda hem haklı hem güçlüyüz”

 

·        “Hedeflerimiz adada kalıcı bir çözümdür, bunu engelleyen faturasını ödeyecek”

 

·        “Bizim dünyaya vermek istediğimiz mesaj: çözüm… çözüm… çözüm…”

 

“ADANIN HER YERİNDE HERKESİN HAKKI VARDIR”

 

·        “Bağımsız bir devlet olan KKTC’nin TPAO’ya doğal kaynakları araştırma ruhsatı verme hakkı vardır”

 

·        “Kıbrıs’ta henüz bir anlaşmaya varılamadı, bu durumda herkesin kendi münhasır ekonomik bölgesinde araştırma yapabilir ve “Adanın ‘kuzeyi şunun’, ‘güneyi bunun’ demek için henüz çok erken … Bir paylaşım yapılmadığı sürece adanın her yerinde herkesin hakkı vardır”

 

·        “Akdeniz’in ne petrolü ne gazı bir yere kaçmıyor. Nedir bu kapsamlı görüşmeler bu kadar yoğunlaşmışken görüşmeleri provoke etme çabaları.. Şundan hiç kimsenin endişesi olmasın Türkiye KKTC’nin yanındadır. Eğer bu güzel adanın doğal kaynakları varsa bu adanın bütün insanları bu kaynakların eşit sahibidir”

 

·        “Kimse adanın ortak malı ve ortak zenginlikleri üzerinde tek taraflı hak iddia edemez. Hak iddia eder ve hatta bu doğrultuda tek taraflı harekette bulunursa da Türkiye’den karşılığıyla mislini görür”

 

·        “Rum kesimi, İsrail’le başlattığı arama çabalarına ara verirse, son verirse, biz de aynı hassasiyeti gösteririz. Ama eğer onlar provokasyona devam ederlerse Türkiye’nin tavrının ne olacağını çok iyi bilirler”

 

“RUM TARAFI BUGÜNKÜ YAPISIYLA BİZİM İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR”

 

·        “Güney Kıbrıs Rum kesiminin bugünkü yapısıyla Türkiye için yok hükmündedir, Türkiye’nin AB dönem başkanlığıyla ilişkilerinin fasıl açma kapama eksenindedir, Belçika ve Macaristan dönem başkanlığında da fasıl açmadık, boyumuz kısalmadı. Rum kesimi dönem başkanlığı olunca da 6 ay fasıl açmayabiliriz”

  

·        “Rum tarafıyla aynı masaya oturmayacağız”

 

·        “Çünkü Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bizim için yok hükmündedir. İlişkimizin olmadığı bir yapıyla ilişkiye girmemiz zaten söz konusu olmaz”

 

“ÇUKURLAR AÇARAK ÇÖZÜM BULUNMAZ”

 

·        “Akdeniz’in tabanında çukurlar açarak Kıbrıs’ta çözüm bulunmayacak. Ancak o çukurları açanlar o çukurlara düşerler”

 

·        “Akdeniz’in tabanında çukur açma süreci değil, kapsamlı görüşmelerin sürecidir”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1307 defa okunmuştur