BAĞIŞ: DÜNYANIN SONU DEĞİL

BAĞIŞ: DÜNYANIN SONU DEĞİL

Türkiye'nin, Güney Kıbrıs devraldığında AB dönem başkanlığı ile ilişkileri dondurma kararı, AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu'nunda tartışıldı

A+A-

 

AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu'nun Strasbourg'da gerçekleştirdiği toplantıda, Avrupalı Parlamenterlerin sorular yönelttiği oturumda, Kıbrıs müzakerelerinde kapsamlı çözüme varılamaması halinde Türkiye'nin, Kıbrıs Rum Yönetimi devraldığında AB dönem başkanlığı ile ilişkileri dondurma kararı da gündeme geldi.

 

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, dönem başkanlıkları ile müzakere fasılları açılırken ilişki kurulduğunu, ancak gerek Macar gerekse Belçika dönem başkanlıklarında hiçbir faslın müzakereye açılmadığını hatırlattı.

 

Egemen Bağış, Kıbrıs Rum Yönetiminin dönem başkanlığı sırasında da 6 ay yeni bir fasıl açılmazsa, dünyanın sonunun gelmeyeceğini, Türkiye'nin AB Konseyi ve Komisyonu ile ilişkisinin devam edeceğini vurguladı.

 

Sondaj krizi ile ilgili bir soru üzerine Bağış, ''Bizim tavrımız eylem değil, bir tepki. Kapsamlı müzakereler sürerken üstelik takvim varken ortada, Rumlar bir anda sondaj başlattı birkaç ay daha bekleyemezler miydi? Müzakereler bittikten sonra tıpkı elektrikte olduğu gibi Kıbrıslı Türklerle işbirliği yapamazlar mıydı?'' diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 736 defa okunmuştur