AYİN TAMAMLANDI

AYİN TAMAMLANDI

Barikatlardan karşılıklı geçişlerin başlamasının arından bu yıl yedinci kez düzenlenen ayin, dün akşam tamamlandı. Kıbrıslı Rumlar'ın, Güzelyurt'taki ayinleri, dün akşamı barış duasıyla tamamlandı. Ayinin kapanışında, Kıbrıslı Rumlar, yeniden birleşmiş b

A+A-

 

Barikatlardan karşılıklı geçişlerin başlamasının arından bu yıl yedinci kez düzenlenen ayin, dün akşam tamamlandı.

Kıbrıslı Rumlar'ın, Güzelyurt'taki ayinleri, dün akşamı barış duasıyla tamamlandı. Ayinin kapanışında, Kıbrıslı Rumlar, yeniden birleşmiş bir Kıbrıs'ta, ata topraklarına dönüş için dua etti.
Güzelyurt’taki St. Mamas Kilisesi’nde önceki gün başlayan ayin dün de sürdü.
Barikatlardan karşılıklı geçişlerin başlamasının arından bu yıl yedinci kez düzenlenen ayin, önceki akşam başladı.
Ayin, Hristiyan Ortodoks Kıbrıslı Rum halkı için kutsal ibadet yerlerinden biri olan Güzelyurt’taki St. Mamas Kilisesi’nde, kilisenin ismini aldığı azizin isim günü olması nedeniyle gerçekleştiriliyor.
Ayini “Omorfo” Metropoliti Neofitos yönetti. İlahiler ve dualar okunan ayine katılanlar, ikonları öperek, mumlar yakarak ve yasemin dalları koyarak ibadetlerini yerine getirdi.
Ayine katılımın geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla olduğu gözlendi. Yüzlerce Ortodoks Kıbrıslı Rum, güneyden otobüslerle veya kendi araçlarıyla ayine katılmak için Güzelyurt’a gelirken; Güzelyurt Polis Müdürlüğü, ayin nedeniyle Güzelyurt’ta önlemlerini artırdı. Ayine katılanlar sıkı kontrolden geçirilirken, kilise etrafındaki bazı yollar da trafiğe kapatıldı.
Kışkırtmaya neden olunmaması için çan çalınmayan ayin sırasında seslerin kilise dışına çıkmaması için de kısık sesli bir ses düzeni kuruldu.

Sabah 07.00’de başlayan dünkü ayin öğle saatlerinde, Omorfo Metropoliti Neofitos’un konuşmasının ardından geleneksel şarap ve ekmek dağıtımıyla sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 713 defa okunmuştur