ATUNDAN GARANTİ YOK

ATUN'DAN 'GARANTİ' YOK

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs Türk Petrol İşçileri Sendikası (Petrol - İş)’in Kalecik’te başlattığı grevi “varsayımlar üzerine yapılmış bir grev” olarak değerlendirdi. Bu sabah başlatılan süresiz grevle ilgili sorular

A+A-

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs Türk Petrol İşçileri Sendikası (Petrol - İş)’in Kalecik’te başlattığı grevi “varsayımlar üzerine yapılmış bir grev” olarak değerlendirdi.

Bu sabah başlatılan süresiz grevle ilgili soruları yanıtlayan Atun, geçen hafta yaptıkları uyarı grevi üzerine Gazimağusa’ya giderek sendikayla görüştüğünü, yurt dışı ziyaretinin ardından yeniden görüşeceğini belirttiğini anlattı. Dün de tam gün mecliste olduğuna dikkat çeken Atun, bu görüşme olmadığı iddiasıyla greve gidilmesini eleştirdi. Atun, “Bu bana göre varsayımlar üzerine yapılmış bir grevdir” dedi.

Grevle ilgili kararı dün akşam bildiren sendika yetkililerine grevi kaldırarak görüşme teklif ettiğini ancak kendisinden Kıbrıs Türk Petrolleri’nin İnkişaf Sandığı’na ait yüzde 48’lik hissesinin devlette kalacağının garantisini vermesini istediklerini belirten Atun, “Buna garanti veremeyeceğimizi kendilerine ifade ettim” dedi.

Atun, hükümetin konuyu değerlendirme aşamasında olduğunu belirterek, hükümet olarak tercihlerinin yüzde 48’lik hissenin yerli sermaye tarafından alınması olduğunu ifade etti ve bununla ilgilenen yerli firmalar bulunduğunu anımsattı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Doğan Holding ve OVM şirketinin kendi aralarında yapmış oldukları anlaşma neticesinde OVM’nin Kıbrıs’taki hisselerini Doğan Grubu’na geri satmak istediğini ancak bu satış yapılırken İnkişaf Sandığı’na ön alım haklarını kullanıp kullanmayacağının sorulduğunu belirterek, “Henüz karar vermedik Ön alım haklarını kullanıp kullanmayacağımızı değerlendiriyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1532 defa okunmuştur