1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Askersiz Lefkoşa ile Başka Bir Lefkoşa Mümkün"
Askersiz Lefkoşa ile Başka Bir Lefkoşa Mümkün

"Askersiz Lefkoşa ile Başka Bir Lefkoşa Mümkün"

YKP Seçim Komitesi adına Rasıh Keskiner’in açıklaması şöyle:

A+A-

 

Çağımız insanlığının artık sivil bir yaşamı her şekliyle hissetmesi kaçınılmaz olmuştur. Teknolojinin gelişmesi ile küçülen dünyamızı dünya insanlığı ile paylaşmak zorundayız. Bu çerçevede şehirlerimizdeki zenginlikleri de dünya insanlığına sunmak durumundayız. YKP’nin Lefkoşa için hedeflediği projelerinin başında gelen ve yıllardır gündemde tuttuğu “askersiz Lefkoşa” projesi ile Lefkoşa’nın askerden arındırılması için gereken ne varsa yapılacaktır.
Lefkoşa’nın kalbi Surlar içi dünyanın ender kültür mirasını barındıran bir mozaiği içermektedir. Kıbrıs’a gelmiş geçmiş tüm medeniyetleri yansıtmaktadır. Lefkoşa bir bütün olarak düşünülmeli ve geliştirilmelidir. Surlar içindeki tarihi yapılar, karakteristik konut yapıları, tarihi Ermu caddesi ile birlikte ele alınmalı, uluslararası kuruluşlardan sağlanacak kredi ve yardımlarla yaşanır hale getirilmelidir. Belli bölgeleri tamamen yayalaştırarak yaratılacak “özellikli mahalleler” ile de Kıbrıs kültürünü yansıtan bar, restoran gibi eğlence alanları, el işleri gibi ürünlerin sergilendiği alanlar yaratılmalıdır. Ermu caddesi ticaret yaşamına katılmalıdır. Surlar içi binalarının restorasyonu ve tamiri ile de, Lefkoşa’yı terk eden mal sahiplerinin geri dönüşü sağlanmalı, Lefkoşa’nın kalbi yaşayan bir duruma getirilmelidir.
Askersizleştirme sadece sur içi değil, tüm Lefkoşa için gereklidir. Sivil yaşam her yerde hissedilmelidir. Bu çerçevede şehir içindeki askeri kamplar, şehir dışındaki kamplarına taşınmalıdır. Askeri birliklerin varlığı nedeni ile girilemeyen bölge, sokak kalmamalıdır. Tören günlerinde Ana caddelerin trafiğe kapatılarak yapılan askeri törenler artık yapılmamalıdır. Bu törenler ille de yapılacaksa tören alanı stadyuma kaydırılmalı ve ana caddelerin kapatılmasına son verilerek trafikte halkın çilesi son bulmalıdır.
Yeni Kıbrıs Partisi “askersiz Lefkoşa” için yıllardır mücadele vermektedir, halkımızın görev vermesi durumunda bu hedefini gerçekleştirmek için gereken çalışmaları yapacaktır.

Bu haber toplam 1271 defa okunmuştur