AP DOĞAL GAZ KONUSUNDA ENDİŞELİ

'AP DOĞAL GAZ KONUSUNDA ENDİŞELİ'

Brüksel’de temaslarda bulunan CTP Milletvekili Uluçay: AP’de doğal gaz krizinin büyüyerek bölgeye yansıyabileceği endişesi var

A+A-

 Avrupa Parlamentosu’nda (AP) temaslarda bulunan CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, “Avrupalı parlamenterler, Kıbrıs’ta doğal gaz aranmasıyla ilgili girişimlerin, bir krize yol açabileceğini ve bu krizin büyüyerek, bölge ülkelerine yansıyabileceğini düşünmektedirler” dedi.
Teberrüken Uluçay, Brüksel’den ayrılırken yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu’nda doğal gaz krizinin büyüyerek bölge ülkelerine yansıyabileceği endişesi bulunduğunu söyledi.
Uluçay, AP’deki milletvekillerinin, doğal gaz krizinin Kıbrıs’ta devam eden müzakerelerde çözüme katkı sağlamak yerine, çözümsüzlüğü ve bölünmeyi teşvik edeceği endişesini taşıdıklarını kaydederek, “Doğal gaz aranması ile ilgili Türkiye’nin ortaya koymuş olduğu tepki, bazı AP üyeleri tarafından tehdit olarak algılanmıştır. Ancak bazı AP üyeleri de Türkiye AB ilişkilerinin gerilmesinden dolayı endişe duyup, rahatsızlıklarını belirtmişlerdir” diye konuştu.

“KIBRIS TÜRK HALKININ DA HAKKI OLDUĞUNU VURGULADIK”
Teberrüken Uluçay, Kıbrıslı Rumların AB dönem başkanlığı süresince, normalde kendi sorunları ile boğmaya çalıştıkları AB’yi ne kadar domine edebileceklerinin de, Brüksel’de tartışılan konulardan birisi olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:
“AP’de yaptığımız temaslarda, adanın çevresindeki doğal kaynaklarda Kıbrıs Türk halkının da hakkı olduğunu vurguladık ve varılacak bir çözümden sonra, bu kaynakların ortak amaçlar için birlikte kullanılması gerektiği hususunda görüş birliğine vardık.
BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve AB kurumlarının krizin büyümesini önlemek ve Kıbrıs’ta çözümü sağlamak için, Kıbrıslı Rumların AB dönem başkanlığı tarihine kadar daha aktif çalışması gerektiğini açıkladık.

“ERKEN ÇÖZÜM HERKESİN YARARINA”
Uluçay şöyle devam etti: “Çözümsüzlükte doğal gaz aranmasıyla ortaya çıkabilecek zenginliğin, Kıbrıslılar dışındaki çıkar mekanizmalarına yarar sağlamaktan öteye gidemeyeceğini, bu yüzden tüm Kıbrıslıların, ortak bir zeminde uzlaşmamız gerektiğini konuştuk. Sonuç olarak erken çözümün herkesin yararına olacağını vurguladık.”
Cumhuriyet Meclisi’ni temsilen Brüksel’de temaslar yapan Uluçay dün akşam yurda dönerken,  aynı heyette yer alan UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu’nun ise önceki akşam adaya döndüğü öğrenildi.


 

 

 

 

Bu haber toplam 980 defa okunmuştur