ANLAŞMA YENİLENDİ

ANLAŞMA YENİLENDİ

Güney Kıbrıs’ın KKTC’den elektrik satın almasına ilişkin anlaşma dün imzaların atılmasıyla yenilendi. Fileleftheros ve diğer gazeteler, KKTC’den Güney Kıbrıs’a elektrik enerjisi satılmasına ilişkin ikinci anlaşmanın dün KIB-TEKR

A+A-

 

Güney Kıbrıs’ın KKTC’den elektrik satın almasına ilişkin anlaşma dün imzaların atılmasıyla yenilendi.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, KKTC’den Güney Kıbrıs’a elektrik enerjisi satılmasına ilişkin ikinci anlaşmanın dün KIB-TEK’in ofisinde gerçekleştirilen son müzakereler sonrasında imzalandığını yazdılar.

Gazete, bu kez anlaşmanın Rum Sanayi ve Ticaret Odası (KEVE) Başkanı Manthos Mavromatis yerine Mavromatis’in yakın çalışma arkadaşı tarafından imzalandığını belirtirken, 6 ay daha uzatılan anlaşmanın 29 Şubat 2012 tarihine kadar geçerli olacağını yazdı.

KKTC’den alınacak elektriğin 0 ila 120 MW arasındaki miktarlarda değişeceğini ifade eden gazete, bir önceki anlaşmadan farklı olarak bu anlaşmada elektriğin fiyatının, dolar kuru ve petrol fiyatlarındaki değişiklikler göz önünde bulundurularak hesaplanacağını vurguladı.

Gazete, KKTC’ye elektrik anlaşmasının imzalanmasının altı gün geciktiğini, bunun sebebinin de Rum hükümetinin onayının ancak perşembe günü verilmesi olduğunu belirtirken, ağustos ayına ait faturanın da KKTC’den gönderildiğini ifade etti.

7.5 MİLYON EURO

Habere göre, Ağustos ayında KKTC’den alınan elektriğin faturası ise 17 milyon 500 bin TL (yaklaşık 7.5 milyon Euro) olarak gerçekleşti.

KKTC’den Rum Elektrik İdaresi’ne (AİK) iletilen faturanın AİK tarafından kabul edildiği ve ödemenin 15 gün içerisinde yapılmasının beklendiği belirtildi.

Öte yandan Simerini gazetesi de, KKTC’den elektrik satın alınması anlaşmasının yenilendiğini belirtti ve AİK Basın Sözcüsü Kostas Gavrilidis’in konu hakkındaki açıklamasına yer verdi.

Gavrilidis, anlaşmanın 29 Şubat tarihine kadar uzatıldığını belirterek, KKTC’den elektrik enerjisi alınmasının gerekli olduğunu ve 100 MW’a kadar enerji alımının yapılabileceğini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 931 defa okunmuştur