ANLAŞMA NE GETİRECEK?

ANLAŞMA NE GETİRECEK?

BM 66. Genel Kurul çalışmaları nedeniyle New York'ta bulunan Derviş Eroğlu, Türkevi'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin,Türkiye ile KKTC arasında imzalanan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nın mahiyetini sorması üzeri

A+A-

 

 

BM 66. Genel Kurul çalışmaları nedeniyle New York'ta bulunan Derviş Eroğlu, Türkevi'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin,Türkiye ile KKTC arasında imzalanan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nın mahiyetini sorması üzerine KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle konuştu:

 

"Bu, bundan sonra yapacağımız anlaşmaların anahtar anlaşmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin araştırma yetkisi vereceği şirketlerin uyacağı anlaşmadır. Bu şirketlere yetki verme yetkisini Türkiye'ye biz vereceğiz. Doğu Akdeniz'de artık araştırma gemileri göreceğiz. Ama bunun savaşa kadar gidebileceğini düşünmüyorum şu anda. Bu anlaşmayı Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile birlikte değerlendirdik. Bu karar kısa sürede alınmış bir karar değil. Üç hafta önce görüşmeler başlamıştı. Piri Reis gemisi araştırma yapacak. Sabah yola çıkmamıştı ama çıkacak. Türkiye ile bu anlaşmaları yapıp biraz ileriye götürdükten sonra Rumların tavrını göreceğiz. Bizim temennimiz, Rumların araştırma maksadıyla yola çıkmalarının engellenmesidir. Nitekim 2000'den beri denizaltı araştırmalarını sürdürüyorlar."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 969 defa okunmuştur