ANA GÜNDEM EKONOMİK PAKET

ANA GÜNDEM EKONOMİK PAKET

ATALAY: ANA HEDEFİMİZ GÜÇLİ BİR KKTC Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, dün geldiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde resmi temaslarına başladı. Beşir Atalay ve beraberindeki heyet saat 10.00

A+A-

 

 

ATALAY: ANA HEDEFİMİZ GÜÇLİ BİR KKTC

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, dün geldiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde resmi temaslarına başladı.

 

Beşir Atalay ve beraberindeki heyet saat 10.00’da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından kabul edildi.

 

Ziyaret sırasında Atalay, “Türkiye ve Türk halkı olarak buradaki vatandaşlarımıza kalpten sevgimizi bir defa daha ifade etmek isterim. Her desteğimizle yanınızdayız. Sizin kaygılarınız bizim kaygılarımızdır. Bu daima öyle olacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları asla yalnızlık çekmeyeceklerdir. Güçlü bir Türkiye olarak biz hep yanınızdayız” dedi.

 

Burada yürütülen ekonomik program, onun verimi ve diğer alanlardaki gelişmelerin çalışma programının temel konuları olacağını da anlatan Beşir Atalay, “KKTC’de ekonominin daha iyi olması ve hayat standardının daha yükselmesi, bizim ana hedefimizdir. Bu konularda hangi desteği verebilirsek bundan her zaman memnuniyet duyarız” şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da yaptığı konuşmada, bugün var olan sıkıntıların da TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın gerçekleştirdiği ziyarette ele alınıp gerekenlerin yapılacağını kaydederek,  “Biz size inanıyoruz güveniyoruz, hükümetinize güveniyoruz” şeklinde konuştu.

 


“REFORMLARIN SÜRMESİ ÖNEMLİ”

 

Türkiye’nin Kıbrıs işlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Meclis Başkanı Hasan Bozer tarafından kabul edildi.

 

Hasan Bozer, Meclis Şeref Salonu’nda gerçekleşen görüşmede yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkanın mücadelesinin her aşamasında Türkiye’yi hep yanında ve desteğinde bulduğunu ifade ederek, bundan sonra da yakın ilişkiyle desteğin aynı şekilde devam edeceğini söyledi.

 

Atalay ise, kendisini kendi evinde hissettiğini ancak yeni görevi nedeniyle gerçekleyen resmi ilk ziyaretin çalışma, sorunları, konuları daha iyi anlamaya yönelik olduğunu belirterek, KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkinin her koşulda iyi olmasını sağlamanın görevleri arasında olduğunu belirtti.

 

Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkilerin en iyi şekilde sürdürülmesinin de kendisinin görev alanında olduğunu belirten Atalay, ekonomik reformların devam etmesi gerektiğini söyledi.

 

 

Beşir Atalay, reformların yapılmasında Meclis ve Meclis denetiminin önemli olduğuna işaret ederek, önümüzdeki ay ekonomik konularla ilgili olarak bir dizi toplantının burada gerçekleştirileceğini belirtti.

 


KÜÇÜK’E ÖVGÜ

 

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, resmi temasları çerçevesinde Başbakan İrsen Küçük tarafından kabul edildi.

 

Kabul sırasında konuşan Küçük, “Güney Kıbrıs’ı tanıdığımız kadarıyla bazı kararlarında ısrarla bu adayı bölme çalışmaları içindeler. Biz gerek Ankara hükümetleri, gerekse KKTC hükümetleri birleşik Kıbrıs yaratmaya çalışırken; Güney Kıbrıs’ta bunu göremiyorum maalesef… Yaptıkları tüm çalışmalar bölünmüşlüğü, ayrılığı devam ettirmeye yönelik. Bunun bir karşılığı olacaktır muhakkak. Bu karşılık da adanın bütünleşmesi değil, ayrılığını pekiştirmektir” ifadelerini kullandı.

 

Bütçe ve Ekonomik Program’ın önemli gündem maddeleri olduğunu vurgulayan Beşir Atalay, dün TC Lefkoşa Büyükelçisi ve KKTC’deki ekonomik programla ilgilenen heyetle uzun çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

 

“Ekonomik Program çok verimli gidiyor. 2010 yılı sonuçları alındı. Onun raporu yayınlandı, onu da inceledim” diyen Atalay, şöyle devam etti:

 

“Ekonomik Programın başarıyla gitmesi hepimiz için çok önemli. Biz Türkiye olarak bunu yaşadık. 2001’den bugüne kadar disiplinli ekonomik politikası ile Türkiye, çok güçlü hale geldi.

 

İlk yıllarımızda çok ciddi tedbirler uyguladık. Şu anda ilk dönemin o sıkıntılı anları büyük ölçüde atlatılmış oldu.

 

Ben sizi çok tebrik ediyorum. Şu andaki KKTC hükümeti olarak sizin başbakanlığınızda çok istikrarlı ve başarılı bir dönem yaşanıyor. Hem ekonomik program, hem diğer konular başarılı gidiyor. Ülkelerin özellikle ekonomik alanda hayat standardını daha da yükseltme ve ekonomide verimin sağlanması siyasi istikrarla olur. Siyasi istikrar olmazsa ekonomik program uygulayamazsınız. Bu manada siyasi istikrar KKTC’de önemli. Ekonomik programın veriminin artması için diğer reformların da yapılması gerekiyor. Bunlar artık çağımızda kaçınılmaz şeyler.”

 

KKTC’deki süreci Türkiye olarak desteklediklerini de vurgulayan Atalay, Türkiye’nin daima KKTC’nin yanında olacağını, hiç yalnız bırakmayacağını ve her türlü desteği vereceklerini söyledi.

 

Atalay, KKTC’de kendini evinde hissettiğini ifade ederek, “Burada kendi sorunlarımızı görüşüyoruz” dedi.

 


ATALAY DENKTAŞ’I ZİYARET ETTİ

 

KKTC’de bulunan Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, YDÜ Hastanesi’nde tedavisi devam eden 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ziyaret etti. Atalay ziyaret sonrası konuk anı defterini imzaladı ve “Büyük devlet adamı, fedakar Cumhurbaşkanı” diye nitelediği Denktaş’a acil şifalar diledi.

 


ATALAY, CTP’Yİ ZİYARET ETTİ

 

KKTC’de temaslarda bulunan Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile birlikte CTP’yi de ziyaret etti.

 

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami ve Genel Sekreter Asım Akansoy’la toplantı öncesinde basına açıklama yapan Atalay, ilk çalışma ziyaretini gerçekleştirdiği KKTC’de CTP’yi ziyaret ederek hem yeni yönetimi tebrik etmek, hem de ana muhalefet olarak görüşlerini almak istediğini belirtti.

 

Atalay, “Ben de bu geliş gidişlerimde biraz ders çalışıyorum. Sizlerden alacağımız bilgiler çok önemli” diye konuştu.

 

KKTC’nin ekonomik program ve gelişiminin, kendi siyaset kurumunun çabalarıyla olacağını, Türkiye’nin sadece destek vereceğini kaydeden Atalay, “Şu anda yürüyen bir ekonomik program, yapılması gereken reformlar var” dedi.

 

“ÜLKE KOŞULLARINA UYGUN, HALKLA BİRLİKTE…”

 

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da konuşmasında, CTP’nin de ülkede hem ekonomik anlamda, hem de demokratikleşme ve sivilleşme anlamında birçok şey yapılması gerektiğini düşündüğünü ancak bunun ülke koşullarına uygun olarak, halkla birlikte çalışarak yapılmasına özen göstermenin şart olduğunu belirtti.

 

“KOLAY OLMAYACAK”

 

Yorgancıoğlu, “İktidarın, bugüne kadar göstermediği işbirliği anlayışını göstermesi halinde, bu işlerin daha kolay olacağına biz de inanıyoruz. Ancak bugüne kadar olan tavrı devam ederse, çok kolay olmayacak” dedi.

 


 

EKONOMİK ÖRGÜTLER PLATFORMU İLE TOPLANTI

 

 

KKTC’deki yoğun temas trafiğini sürdüren Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ekonomik Örgütler Platformu ile de bir araya geldi.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nde yer alan görüşmede konuşan Platform Dönem Başkanı Cafer Gürcafer, platformla ilgili bilgi verdi, ekonomik ve sosyal konulardaki görüş ve tespitlerini ifade etti.

Gürcafer, KKTC-TC Ekonomik Programı’nın uygulanmasında sıkıntılar olduğunu, uygulayıcılara yönelik güven sorunu yaşandığını ve sonuç olarak  programın sahiplenilmemiş günübirlik politikalarla devam ettirildiğini söyledi.

“ŞEFFAFLIKTAN UZAK”

Gürcafer,  tüm girişimlerine rağmen programın hazırlanış ve uygulanma aşamasında  Ekonomik Örgütler Platformu’na üye örgütlere yer verilmediğini; şeffaflıktan uzak, vizyonsuz ve günü birlik uygulamaların devam ettiğini ifade etti.

Gürcafer, Kamu Reformu yapılmaması, KKTC ekonomisinin reel sektöre dayalı olarak gelişebilmesi için potansiyel arz eden sektörlerin liberalize edilerek önünün açılması konusunda çalışma yapılmaması gibi konulardaki şikayetlerini dile getirdi.

ÖZELLEŞTİRME YASASI

Ekonomik programın hazırlanması ve uygulanması aşamalarında mutlaka özel sektör temsilcilerinin görüşünün alınmasını ve aktif katılımını sağlayıcı idari düzenlemelere yer verilmesini beklediklerini söyleyen Gürcafer, tamamlandığı söylenen özelleştirme yasa tasarısına ulaşamadıklarını, bunun hazırlanış aşamasında da özel sektör ve kamu ile yeterli düzeyde tartışılmadığını da vurguladı.

ATALAY

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, KKTC’ye gerçekleştirdiği bu ilk çalışma ziyaretinin daha çok dinleme ve anlama ile geçtiğini söyleyerek, Ekonomik Örgütler Platformu üyelerini dinlemeyi çok arzu ettiğini kaydetti.

“EKONOMİK PROGRAM ÇOK ÖNEMLİ”

Gürcafer’in dile getirdiği hususların çok önemli olduğunu ifade eden Atalay, TC-KKTC ilişkileri içerisinde ekonomik programın çok önemli olduğunu belirtti ve Türkiye olarak tüm çabalarının Kuzey Kıbrıs’taki hayat standardının yükseltilmesi ve ekonominin kendi kendine yeter hale gelmesi yönünde olduğunu anlattı.

“BAZI OLUMSUZLUKLAR OLABİLİR ANCAK…”

Bazı sosyal kesimlere ekonomik programın başlangıçta bazı olumsuzluklar getirebileceğini ancak sonunda tüm sosyal kesimlerin ve ülkenin kazanacağını kaydeden Atalay, Türkiye’de de böyle bir program uygulandığını hatırlattı.

Reform ve değişimin tüm dünyada kaçınılmaz olduğunu dile getiren Atalay, değişimin yasal bir boyutu olduğunu da kaydetti ve buna ulusal bir mesele gibi bakılması gerektiğini belirtti.

Programın bu dönem sonuna gelinmek üzere olunduğunu kaydeden ve 2012’de yeni bir çalışma yılının başlayacağını kaydeden Atalay, bu dilimde her şeyin sivil toplum ile daha dikkatli bir şekilde paylaşılabileceğini söyledi ve bunun not alınmasını istedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 879 defa okunmuştur