ALTERNATİF ÇÖZÜM

'ALTERNATİF' ÇÖZÜM

Meclisten oybirliğiyle geçen “Yenilenebilir Enerji Yasası”, çevre dostu yeni yöntemlerle elektrik üretimini teşvik etmeyi amaçlıyor Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi teşvik edilecek; fon ve gümrük muafiyeti sağlanacak

A+A-

 

 

Meclisten oybirliğiyle geçen “Yenilenebilir Enerji Yasası”, çevre dostu yeni yöntemlerle elektrik üretimini teşvik etmeyi amaçlıyor

 

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi teşvik edilecek; fon ve gümrük muafiyeti sağlanacak

 

Atun: “Bu ay içinde rüzgar enerjisinden 20 megawatt elektrik üretimi için yap-işlet modeliyle ihale açacağız.. Üretilecek miktar halen var olan kurulu gücün yüzde 7’sine, tüketimin yüzde 10-15’ine denk gelecek makul bir rakam”

 

EMO Başkanı Aksoy: “Amacımız ab üyeliği olduğuna göre üretimimizin yüzde 20-30’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından yapmalıyız”

 

“Yasa, yatırımcının önünü açacak, güneş, rüzgar ve atıklardan elektrik üretimini teşvik edecek”

 

Güneşin yılın her günü parladığı bir ada ülkesi olan Kıbrıs’ın kuzeyinde de artık alternatif enerji kaynaklarıyla elektrik üretilebilecek. Yenilenebilir enerji için yasal düzenlemelerde önemli bir adım atıldı; “Yenilenebilir Enerji Yasası” Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliğiyle geçti.

 

Güneş ve rüzgar gibi çevre dostu kaynakların kullanılmasıyla üretilecek elektrik için devlet teşvikler de uygulayacak.

 

Turistik tesisler, fabrikalar gibi yatırımlar yanında evlerde de güneş enerjisiyle elektrik üretilebilecek ve üretim fazlası şebekeye aktarılarak satılabilecek.

 

AB Komisyonu’nun Ocak 2007’de hazırladığı yeni “enerji-iklim değişikliği paketi”nde 2020 itibarıyla toplam enerji tüketiminin yüzde 20’sini yenilenebilir enerjilerin oluşturması hedefi doğrultusunda KKTC’de de çalışmalar yapılıyor.

 

Cumhuriyet Meclisi’nin 26 Eylül tarihli toplantısında oybirliğiyle kabul edilen “Yenilenebilir Enerji Yasası”yla, elektrik veya ısı üretiminde alternatif kaynaklardan daha fazla yararlanılması amaçlanıyor.

 

Alternatif kaynaklarla enerji üretilmesiyle ülkenin tasarruf edeceği belirtilen yasada, çevre dostu yeni yöntemlerin teşvikinin amaçlandığı kaydedildi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1049 defa okunmuştur