AL-VER BAŞLADI MI?

AL-VER BAŞLADI MI?

Müzakerelere dün kaldığı yerden devam edilirken, al-ver ile ilgili taraflardan çelişkili açıklamalar geldi Al-ver başladı mı? Kıbrıslı Türk lider Derviş Eroğlu, müzakere sonrası yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla Kıbrıslı Rum lid

A+A-

 

 

Müzakerelere dün kaldığı yerden devam edilirken, al-ver ile ilgili taraflardan çelişkili açıklamalar geldi

Al-ver başladı mı?

Kıbrıslı Türk lider Derviş Eroğlu, müzakere sonrası yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla Kıbrıslı Rum lider Dimitris Hristofyas ile sürdürdükleri Kıbrıs müzakerelerinde, bazı başlıklarda al-ver sürecine başladıklarını açıklarken, Hristofyas konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada al-ver sürecine henüz girilmediğini dile getirdi. Rum lider Hristofyas ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde açıklama yapan Eroğlu, ekim sonunda New York’ta BM Genel Sekreteri başkanlığında yapılacak 3’lü görüşmeye kadar 4 görüşme daha yapacaklarını ve bu al-ver sürecini o görüşmeye kadar olabildiğince ileriye götürmeye, geri kalanı da Genel Sekreter ile devam ettirmeye çalışacaklarını söyledi. Yaklaşık 6 saat süren uzun bir görüşme yaptıklarını ve tüm başlıklarla ilgili değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Eroğlu, bazı başlıklarda al-ver sürecine başladıklarını dile getirdi. Eroğlu, BM Genel Sekreteri ile birlikte yapılacak New York’taki görüşmeye kadar 4 kez daha görüşeceklerini ve bu görüşmelerde al-ver sürecini mümkün olduğunca ileriye götürmeye çalışacaklarını kaydetti. Eroğlu, geri kalanların ise BM Genel Sekreteri ile yapılacak toplantıda ele alınacağını belirtti.

 

HRİSTOFYAS NE DEDİ ?

Kıbrıslı Rum lider Dimitris Hristofyas, liderler görüşmesinde al ver yaşanmadığını; özellikle AB, polis gücü ve ekonomi konularına odaklandıklarını açıkladı. Rum Haber Ajansı KIPE’ye göre Hristofyas, görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “Eroğlu’nun al ver sürecinin başladığını ilan ettiği ve Rum siyasi partilerinin New York görüşmesinin ertelenmesini talep ettikleri” şeklinde sorular üzerine, “al-ver yaşanmadığını” söyledi. Hristofyas şunları kaydetti: “Partiler istifamı istiyor. Bunun ötesinde erteleme ve başka şeyler de istiyorlar. Her halükarda bir al ver olmamıştır. Müzakere etmek demek, her ne kadar da bugüne kadar böyle gitmiş olsa da, benim oraya gidip görüşlerimi belirtmem, karşı tarafın da gelip görüşlerini belirtmesi ve kalkıp gitmemiz demek değildir”. Hristofyas, Eroğlu’yla bugünkü görüşmede “tüm önemli konulara ilişkin unsurları görüştüklerini; AB, polis, yani iç güvenlik ve ekonomi konularına odaklandıklarını” belirterek, “Bunların, daha yakın olduğumuz ve salı günkü görüşme öncesinde iki tarafın uzmanlarının ele almayı üstlendikleri, sonuca varma olanaklarının bulunduğu konular olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu. Hristofyas, “görüş ayrılıklarının sürdüğü çok ciddi diğer başka konuların da bulunduğunu” da ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 907 defa okunmuştur