AKANSOY: EROĞLU KONTROLÜ KAYBETTİ

AKANSOY: EROĞLU KONTROLÜ KAYBETTİ

CTP-BG Genel Sekreter Asım Akansoy, beraberindeki heyetle Yeniboğaziçi bölgesini ziyaret etti

A+A-

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG), Genel Sekreter Asım Akansoy, Milletvekili Teberrüken Uluçay, MYK Üyesi Erkut Şahali ve Mağusa İlçesi yetkililerinden oluşan bir heyetle Yeniboğaziçi Bölgesi’ni ziyaret etti. Mormenekşe Parti Binası’nda yapılan toplantıda, civar köylerden toplantıya katılan örgüt üyeleri görüşlerini ilk ağızdan parti yetkililerine aktarma şansı bulurken, çeşitli konularda parti üst yönetimi tarafından bilgilendirildiler.

Ziyarette konuşan CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, çeşitli bölgelerde örgüt temsilcileriyle yapılan toplantıların hem parti politikalarını aktarmak hem de partililerin görüşlerini dinlemek için son derece önemli olduğunu ifade ederek bu yönde çok verimli toplantılar yaptıklarını söyledi. CTP-BG’nin ülkedeki sorunlarla ilgili geneli kapsayacak bir programla halkın önüne çıkmak için çalışmalarına devam ettiğini, programın partililerin görüşleriyle şekillenerek ortaya çıkacağını söyledi.

Kıbrıs sorunuyla ilgili iki liderin Ekim ayında New York’ta bir araya geleceğini, ancak Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun tavrı nedeniyle şu andaki durumun net olmadığını ifade eden Akansoy, Eroğlu’nun kontrolü tamamen kaybetmiş durumda olduğunu, halkın varoluşuyla ilgili bu çok önemli konuda meclise ve partililere bilgi vermediğini belirtti.

7 Ekim’de Güney Kıbrıs’ta yapılacak barış etkinliğine tüm partililerin katılması için çağrıda bulunan Akansoy, petrol krizi ve savaş çağrılarının yapıldığı ortamda barışçıl etkinliklere çok ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Rum tarafındaki iç karışıklığın da etkisiyle petrol konusunun gündeme geldiğini, Amerika ile işbirliğinde konuyu bir noktaya kadar getiren Rum tarafının Türkiye’nin tehdidi ile karşılaştığını ve sonrasında ise Eroğlu’nun Türkiye arasında kıta sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması imzalandığını aktaran Akansoy, Kıbrıslı Türklerin sürecin tamamen dışında olduğunu, tüm bunlara partinin tavrının ne olacağının parti meclisinde kararlaştırılacağını söyledi.

Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşmasında Kıbrıslı Türklerin haklarının ne olduğuna bakılıp bakılmadığının belirsiz olduğunu kaydeden Akansoy, CTP’nin çatışmacı anlayışlara karşı olduğu, bu amaçla tansiyonu düşürmek için DİSİ ve AKEL’i ziyaret edecekleri bilgisini verdi.

20 Temmuz’da Erdoğan ile yapılan görüşmede ve TC Devlet Bakanı Beşir Atalay’ın CTP-BG’yi ziyaretinde UBP ile AKP’nin imzaladığı protokol konusunda tavırlarını net olarak ortaya koyduklarını ve dayatmaları asla kabul etmediklerini söylediklerini aktaran Akansoy, ayrıca ülkeye nüfus taşınmasının da yanlışlığına dikkat çektiklerini söyledi. 2012 yılı içinde erken seçim ihtimalinin yüksek olduğunu da söyleyen Akansoy, parti meclisinde çeşitli konularda komisyonların çalışmalarını tamamladığını ve yeni yıla çok güçlü bir programla gireceklerini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 755 defa okunmuştur