AKADEMİ SINAVI YARIN

AKADEMİ SINAVI YARIN

Atatürk Öğretmen Akademisi’ne yeni eğitim yılında alınacak 20 öğrencinin belirleneceği giriş sınavı yarın 161 adayın katılımıyla yapılacak.

A+A-

 

Atatürk Öğretmen Akademisi’ne (AÖA) yeni eğitim yılında alınacak 20 öğrencinin belirleneceği giriş sınavı yarın 161 adayın katılımıyla yapılacak.

Akademi binasında saat 10.00’da başlayacak giriş sınavıyla, sınıf öğretmenliği bölümüne 10, okul öncesi eğitim öğretmenliği bölümüne 10 öğrenci alınacak.

AÖA Başkanı Doç. Dr. Zehra Özçınar’ın yaptığı açıklamaya göre, sınav sonuçları DAÜ’de değerlendirilecek ve aynı gün açıklanacak. Yazılı sınavda başarılı olacaklar, 27 - 28 Eylül tarihlerinde akademide mülakata alınacak ve okula kesin kayıt hakkı kazananlar mülakat sonrasında açıklanacak.

Atatürk Öğretmen Akademisi’nin yazılı giriş sınavı, yürürlükteki lise müfredatı kapsamında her biri 25 sorudan oluşan Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri ve İngilizce olmak üzere 5 alt testten oluşacak. Her alt testten en az 5 net doğruya ulaşmak zorunlu olacak. Yazılı giriş sınavında, 4 (dört) yanlış 1 (bir) doğruyu götürecek. Sınav, tek oturumda gerçekleştirilecek ve süresi 150 dakika olacak.

AÖA yazılı giriş sınav sonuçlarına ve tercihlerine bağlı olarak Sınıf Öğretmenliği ile Okulöncesi Eğitim Öğretmenliği Programları için toplam kontenjan sayısı kadar aday mülakat hakkı kazanacak. Ancak, mülakat hakkı kazanan en son sıradaki adaylar ile aynı puanı alan tüm adaylar mülakata çağrılacak.

Yazılı giriş sınavı ve mülakat sonrasında başarılı olacak adayların kesin kayıtları Atatürk Öğretmen Akademisi’nde 27 - 28 Eylül tarihlerinde yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1040 defa okunmuştur