1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘Rüzgarla Engelsiz Dans’ ekibi eğitimden geçti
AFP: BMGK kınama kararında uzlaştı

AFP: BMGK kınama kararında uzlaştı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), TC Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs'ta iki devletli çözüm ve Maraş açıklamalarını kınayan bir karar üzerinde uzlaştığı bildirildi.

A+A-

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs ziyaretindeki iki devletli çözüm çağrısını ve ziyaret sırasında açıklanan Maraş bölgesinin açılması kararını kınayan bir tasarı üzerinde uzlaştığı bildirildi.

AFP haber ajansının BMGK'daki diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde tasarı üzerinde BMGK daimi üyesi beş ülkenin uzlaştığı ve karar metninin gün içinde onaylanarak resmiyet kazanacağı kaydedildi.

Karar metninde, Kıbrıs'ta iki bölgeli bir federasyon temelinde birleşik bir ülke oluşturulmasına dayalı "adil" bir çözüm çağrısı yapıldığı bildirildi.

AFP'nin ele geçirdiği metinde, "Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'ta Türk ve Kıbrıslı Türk liderler tarafından yapılan açıklamaları kınamaktadır" ifadesinin yer aldığı, "BMGK'nın geçmişte aldığı kararlar ve yaptığı açıklamalara aykırı nitelikteki bu tür tek taraflı eylemlerden derin üzüntü duyulduğunun" not edildiği kaydedildi.

Erdoğan, Kuzey Kıbrıs'ta Pazartesi günü başlayan iki günlük temasları sırasında federasyon hedefli müzakere döneminin sona erdiğini bir kez daha vurgulayarak "Yeni bir müzakere süreci ancak iki devlet arasında yürütülebilir. Bunun için de öncelikle Kıbrıs Türkü'nün egemen eşitliğiyle eşit statüsü teyit edilmelidir. Çözümün anahtarı da budur" demişti.

Sadece Türkiye'nin tanıdığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da "Bakanlar Kurulumuz tarafından kabul edilen kararla, Kapalı Maraş'ın yüzde üç buçuğuna tekabül eden bölgenin askeri bölge statüsü kaldırılarak Maraş açılımımızın ikinci aşamasına geçilecektir" açıklaması yapmıştı. 

AFP/BK,EC

© Deutsche Welle Türkçe | YENİDÜZEN RESMİ HABER ORTAĞI

 

Bu haber toplam 1811 defa okunmuştur