ADANIN DOĞAL ZENGİNLİKLERİ KIBRISLILARA AİT

'ADANIN DOĞAL ZENGİNLİKLERİ KIBRISLILARA AİT'

KTÖS, “Kıbrıs adasının, tüm doğal zenginliklerinin tüm Kıbrıslılar’a ait olduğunu belirtti.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), “Kıbrıs adasının, tüm doğal zenginliklerinin tüm Kıbrıslılar’a ait olduğunu belirtti.

 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil bugün yaptığı yazılı açıklamada, bölgede petrol aramaları konusunda “savaş çığırtkanlığı” yapıldığını savunarak AKP hükümetinin “uluslararası hukuku, devlet olarak altına imza koydukları antlaşmaları hiçe sayarak Türkiye halkını bir maceraya sürükleme peşinde olduğunu” iddia etti.

 

Açıklamada, bu girişimlerin politik çıkar sağlamaya yönelik olduğu, aynı zamanda Kıbrıs’ta devam eden çözüm görüşmelerine olumsuz etki yaptığı görüşü belirtildi.

 

AKP Hükümetinin, “bir yandan iki yönetim, iki halk ve iki demokrasiden bahsederken diğer yandan ise garantör ülke oldukları iddiasıyla Kıbrıslı Türkler üzerinden savaş çığırtkanlığı yaptığını” ileri süren Elcil “AKP Hükümeti’nin işine geldiğinde adanın kuzeyinde kurdukları ayrı devleti göklere çıkararak iki ayrı devletten bahsederken, şimdi adanın güneyindeki petrol ve doğal gaz yataklarına gelince garantörlük görevlerini hatırlamasının manidar olduğu” görüşünü savundu.

 

Açıklamada, Kıbrıs adasının doğal zenginliklerinin tüm Kıbrıslılara ait olduğu belirtilerek “Kıbrıs Türk toplumu olarak ne Kıbrıslı Rumların yaması ne de Türkiye’nin rehinesi olmak istemiyoruz” ifadesi kullanıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 847 defa okunmuştur