Ada Sahillerinde Bekliyorum

Ada Sahillerinde Bekliyorum

Gökhan Akçura, yıllardır biriktirdiği malzemelerle, Adalar Müzesi'ne bağışlanan malzemeleri harmanlayarak Adalar'ın yakın geçmişten bugüne nasıl geldiğini belgeliyor

A+A-

OKUYORUM

 

 

   Bu hafta sıcaklar bizi neredeyse bezdirir duruma geldi. Hatta uzak soğuk yerlere gitme fikirleri bile cazip gelmeye başladı.Bezdirici sıcaklardan elimdeki kitapların neredeyse hiç birini okuyamadım. Sadece ayın ilk günlerinde aldığım bir kaç dergiyi okudum. NTV Tarih ve Atlas Dergisi gibi... Elif Şafak’ın kitabını bu sefer çıkar çıkmaz okumaya başladım. İskender’in yarısına geldim. Umarım bir kaç gün içinde bitiririm.Sizlere haftaya kitap ile ilgili izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

Mutlu haftalar...

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Avrupada Hümanizma ve Rönesans Kültürü

Charles G. Nauert, İş Bankası Yayınları

 

Rönesans Avrupa'sının siyasi ve entelektüel elitlerinin karakterini belirleyen Hümanizma kültürünün yükselişini inceleyen bu kitap, tarihin en etkili kültür devrimlerinden birinin belli başlı belirleyici özelliklerinin ufuk açıcı bir sentezini sunuyor. Charles G. Nauert, 14. yüzyıl İtalya'sının benzersiz toplumsal ve kültürel koşullarının ürünü olan Hümanizma'yı daha geniş bir Avrupa bağlamına yerleştirerek, Kuzey Avrupa'ya yayılışını da ayrıntılı olarak ele alıyor. Hümanizma'nın Petrarca'dan Montaigne'e bütün önemli veçheleriyle aktarılması, elinizdeki kitabı geleneksel olarak İtalya'daki Hümanizma deneyiminin egemen olduğu diğer incelemelerden ayırıyor.

 

Immanuel Kant

Manfred  Kuehn, İş Bankası Yayınları

 

Immanuel Kant (1724 - 1804) Prusya'nın Königsberg şehrinde doğmuş, aynı şehirde üniversiteye girmiş, üniversitede göreve başlamış, rektörlüğe kadar yükselmiş, tipik bir üniversite profesörü gibi son derece kapalı, sade ve alışkanlıklarına bağlı bir hayat sürmüş ve yine Königsberg'de ölmüştür. Sadakat, cömertlik, adalet ve nezaket erdemlerine sahip olduğu için çevresi tarafından çok sevilmiş ve şehrin sevgilisi haline gelmişti.
Ancak bu kapalı hayatı içinde bile döneminin önemli düşünsel, siyasi ve bilimsel gelişmelerini yakından izlemiş, zamanının kültürel iklimiyle Amerikan ve Fransız Devrimlerinden etkilenerek görüşlerini şekillendirmiştir.

 

Karanlığın Yüreği

Joseph Conrad, Can Yayınları

 

Joseph Conrad’ın denizci olduğu yıllarda Kongo’ya yaptığı bir yolculuktan esinlendiği Karanlığın Yüreği, yazarın en önemli yapıtı olmasının yanı sıra sömürgecilik konusunu derinlemesine irdeleyen bir çalışmadır.
Roman, sömürgecilik olgusunu incelerken, roman kahramanı Marlow’un karşılaştığı üç farklı karanlığı; insan eli değmemiş Kongo’nun karanlığını, Avrupalıların yerlilere yaptığı zulmün karanlığını ve her insanın içinde gizli olan kötülük yapma arzusunun karanlığını ele alır. Conrad Kongo Nehri’nde bir teknenin kaptanı olarak çalıştığı sırada, kendisi de Avrupalı sömürgecilerin acımasızlığıyla karşı karşıya kaldı ve zulümden, binlerce filin öldürülmesine neden olan fildişi elde etme hırsından, sömürgeci yaşamının nafileliğinden nefret etti.

 

Yemek Ya Da Yememek

Feyza Bayraktar,Doğan Kitap

 

“Yemek ya da Yememek masum diyetlerle başlayıp anoreksiya ve bulimiya gibi yeme bozukluklarıyla son bulan; şişman olma korkusuyla ortaya çıkıp diyet bağımlılığına dönüşen bozuk yeme davranışlarını; gece yeme, sıkılınca yeme gibi yeme ataklarıyla duygusal bir kaçış noktasına dönüşen yemekle ilişkimizi masaya yatıran eşsiz bir kaynak. Uzman psikolojik danışman Feyza Bayraktar bu kitapla herkesin yemekle ilişkisini daha “sağlıklı” bir düzleme çekmesini sağlayacak farkındalığın yolunu açıyor. Onlarca diyet kitabının yapamayacağı bir şeyi yaparak kişinin önce zihninde “kilolarından ya da açlığından” kurtulmasını sağlıyor.”

 

Viyana Kuşatması

John Stoye, Doğan Kitap

 

Osmanlı İmparatorluğu’nun 1683 yılında Viyana’yı kuşatması hem Avrupa hem de Osmanlı tarihinin dönüm noktalarından biridir. Batı Hıristiyanlığı için son büyük tehdidi yaratan Osmanlıların uğradığı yenilgi, batıdaki büyük toprak kayıplarının da başlangıcı oldu.
En başta küçümsenen ancak ciddiyeti kısa zamanda anlaşılan Osmanlı tehlikesi karşısında Avrupa ülkeleri aralarındaki düşmanlığı bir yana bırakıp Osmanlı ordularını ve müttefikleri Tatarları püskürtmek için el ele verdiler. Kritik taktikler ve çarpışmalarla yaklaşık iki ay süren kuşatma Osmanlı İmparatorluğu’nun geri çekilmesiyle son buldu.

 

Ada Sahillerinde Bekliyorum

Gökhan Akçura, Adalı Yayınları

 

Adalar Müzesi, İstanbul'un ilk çağdaş kent müzesi olarak kapılarını ziyaretçilerine açtı. Dünyadaki ve Türkiye'deki kent müzeleri deneyimlerinden beslenerek, çok yetkin uzmanların katkılarıyla geliştirilen müze İstanbul Adalarının geçmişine ışık tutuyor.

Gökhan Akçura, yıllardır biriktirdiği malzemelerle, Adalar Müzesi'ne bağışlanan malzemeleri harmanlayarak Adalar'ın yakın geçmişten bugüne nasıl geldiğini belgeliyor. Adalar'da, Cumhuriyetin ilk yıllarında Adaları Güzelleştirme Cemiyeti'nin çabalarıyla uygulamaya konulan modernleşme çabaları gözler önüne seriliyor.

 

 

Rüzgarın Adı

Patrick Rothfuss, İthaki Yayınları

Benm adım Kvothe,uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. Trebon kasabasını yakıp kül ettim. Felurian’la bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. Çoğu insanın kabul edildiğinden daha küçük bir yaşta Üniversite’den atıldım. Başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. Tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım.
Belki beni duymuşsunuzdur.

Bİr kahramanın kendi ağzıyla anlattığı öyküsü işte böyle başlıyor. Bir keder öyküsü bu... bir kurtuluş öyküsü... bir adamın evrenin anlamını arayışının ve gerek o arayışın gerekse de onu sürdürmesini sağlayan gem vurulamaz iradenin bir efsaneye dönüşmesinin öyküsü...

 

Benim Adım... Saint Exupery

Meritxell Marti, Valenti Gubianas, Altın Kitaplar

 

“İsmim size hiçbir şey ifade etmeyebilir. Ama yine de aranızdan pek çok kişinin ünlü eserim Küçük Prens’i bildiğine eminim. Eğer hâlâ okumadıysanız hemen koşup büyüklerinizden size bu kitabı almasını isteyin, ama sakın kitabı ona kaptırmayın. Evet pek çok yetişkin de bu kitabı çok sever ve çocukluk anılarını geri getirdiğini söylerler”.

 

Mutlu Bir Gün

Ayla Çınaroğlu, Uçanbalık Yayıncılık

"Mır Mır" diye sesler çıkaran kedisi Mırnık, yumuşacık mavi battaniyesi, oyuncak tavşanı, babasının okuduğu masallar ve annesinin tarifsiz sevgisiyle güzel günler geçiren Mutlu için yepyeni bir dönemin başlangıcıdır. Çok sevdiği balıkçı dayısı ve yengesi birlikte balığa çıkmak üzere onu teknelerine davet etmiştir. Annesi ve babası böylesi bir gezi için yeterince büyüdüğüne karar verince, Mutlu da sevinçle hazırlanmaya koyulur. Hep beraber çıkılan uzun bir yolculuğun ardından deniz kıyısına ve tekneye ulaşırlar. Bu güzel yaz gününde, Mutlu için çevredeki her şey çok yeni ve heyecan vericidir. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından erkenden uyku tulumlarına girerler. Ama gece o kadar karanlık ve sessizdir ki Mutlu bir türlü uyuyamaz.”

 

Bilim Oyunları(Işık, Renk, Şekil ve Yerçekimi)

Kolektif, İletişim Yayınları

 

Bilim dünyasına ilgi duyanlar için hazırlanan Bilim Oyunları serisinin ilk kitabı Işık, Renk, Şekil ve Yerçekimi evde ve okulda yapabileceğiniz pratik deney ve etkinlikleri kapsıyor.
Bu deneyler sayesinde gündüz ve gecenin nasıl oluştuğunu, yansımanın ne anlama geldiğini, çizgi filmlerin nasıl yapıldığını, bir nesnenin şeklinin onun dayanıklılığını artırıp artırmadığını, cambazların incecik bir ip üzerinde nasıl yürüdüklerini öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 722 defa okunmuştur