AB, DEVRALMAK İSTİYOR

AB, DEVRALMAK İSTİYOR

Türkiye’de bulunan Avrupa Parlamentosu Liberal Demokratlar Grubu, Kıbrıs sorununda yeni bir öneriyi gündeme getirdi. Buna göre, “Kıbrıs sorunu 2011 sonuna kadar BM çatısı altında çözülemezse, AB devreye girecek.” Ankara’da bulunan

A+A-

 

 

Türkiye’de bulunan Avrupa Parlamentosu Liberal Demokratlar Grubu, Kıbrıs sorununda yeni bir öneriyi gündeme getirdi. Buna göre, “Kıbrıs sorunu 2011 sonuna kadar BM çatısı altında çözülemezse, AB devreye girecek.” Ankara’da bulunan heyet, bu önerilerini Cumhurbaşkanı Gül’e de iletti

 

Kıbrıs sorununda gözler 2011 sonuna çevrildi. BM Genel Sekreteri, iki lideri Amerika’da bir araya getirme ve soruna çözüm bulma çabası içerisindeyken, Avrupa Parlamentosu (AP)’nun Liberal Demokratlar Grubu Ankara’ya bir öneriyle gitti.

Gruptaki milletvekillerinden Alexander Graf Lamsdorff, “Edindiğimiz izlenim BM çerçevesinde müzakerelerin başarıyla sonuçlanmayacağı şeklinde. Bizim önerimiz 2011 sonunda adada çözüm olmazsa, bu konunun AB meselesi haline gelmesi” dedi.

Alman milletvekilleri Lamsdorff öneriyi Avrupa Parlamentosu’ndaki diğer gruplarla henüz konuşmadıklarını ancak Cumhurbaşkanı Gül dahil Türkiye’de yaptıkları görüşmelerde gündeme getirdiklerini söyledi. 

Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini destekleyen liberal demokratlar, “2012 yılı pozitif gündem olarak belirlenmeli” çağrısı da yaptı.

Guy Verhofstadt, “Katılım süreci tekrar rayına oturtulmalı. Pozitif gündemden kastımız vize serbestisinin sağlanması için çalışılmalı. Bölgesel konularla ilgili AB Türkiye diyalogu artmalı” diye konuştu.

AP heyetinin Ankara’daki görüşmelerinde gündeme gelen bir diğer başlık ise tutuklu milletvekilleri ve gazetecilerin durumuydu. Heyet üyeleri Ankara’daki görüşmelerinde gündeme gelen bir diğer konunun ise tutuklu milletvekilleri ve gazetecilerin durumu olduğunu söyledi. Bu konuda endişelerini Ankara’daki yetkililere ilettiklerini belirten liberal demokrat milletvekilleri, “Yetkililerden sizin de beklediğiniz cevabı aldık; en kısa sürede bu yanlış düzeltilmeli” dediler.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1424 defa okunmuştur