%100 GREV

%100 GREV

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Başkanı Mehmet Seyis, Kıbrıs Türk Perolleri’nde çalışanların ikna ve tatmin olmayacağı herhangi bir şeyin yapılmasının mümkün olmayacağını söyledi. Kıbrıs Türk Petrolleri’nde örgütlü, Dev-İş’

A+A-

 

 

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Başkanı Mehmet Seyis, Kıbrıs Türk Perolleri’nde çalışanların ikna ve tatmin olmayacağı herhangi bir şeyin yapılmasının mümkün olmayacağını söyledi.

Kıbrıs Türk Petrolleri’nde örgütlü, Dev-İş’e bağlı Kıbrıs Türk Petrol İşçileri Sendikası (Petrol-İş), İnkişaf Sandığı’na ait olan yüzde 48’lik hisseyle birlikte şirketin tüm hisselerinin özelleştirileceğine ilişkin girişimler yapıldığı gerekçesiyle Kalecik’teki dolum tesislerinde bu sabahtan itibaren 24 saatlik uyarı grevi başlattı.

Çalışanların tümünün katıldığı bildirilen grevde tesisin giriş kapısına “%48 Tatar’ın Malı Değil, Kıbrıs Türkü’nün Malıdır” ve “ Ey Hükümet! Satıp Kapadığınız Yerlerdeki Çalışanlara Ne Oldu?” yazılı pankartlar asıldı.

SEYİS

Dev-İş Başkanı Mehmet Seyis, grev yerinde yaptığı açıklamada, “ilgili bakanların, iş adamlarıyla şirketin yüzde yüzünün pazarlığını yaptıkları” yönünde daha önceden aldıkları duyumların siyasetçilerin söylemleriyle doğruladığını savundu.

Seyis, “Bugün, 24 saatlik uyarı grevi gerçekleştiriyoruz. Beklentimiz, hükümetin şunu bilmesidir: Burada toplum malını satmaktan bahsediyorlar. Çalışanlar buradadır ve buranın tarafıdırlar. Bilecekler ki, çalışanların tatmin olmayacağı, ikna olmayacağı her hangi bir şeyi yapmaları mümkün olmayacaktır” dedi.

Seyis, uyarı grevinin ardından hükümetin ne yapmak istediğini açık bir şekilde çalışanlarla konuşması ve çalışanların taleplerine yanıt vermesini beklediklerini söyledi.

“%48’le zaten bir şey yapamazdık” açıklamasının doğru bir açıklama olmadığını belirten Seyis, Kıbrıs Türk Petrolleri’nin kuruluş anlaşmasına göre, yönetim kurulunun alacağı her kararın ilgili bakanlığın onayına tabi olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“Çok da etkilidir aslında %48 bu şirkette. Buna sahip çıkmalarını, kendilerine verilen görevin; Türk toplumunun mallarını idare etmek, Kıbrıs Türk toplumunun geleceğini doğruya getirmek olduğunu bilmek durumundadırlar. Yoksa hiç kimse ‘gelin iş yerlerimizi satın, pazarlayın’ diye oy vermemiştir.”

Seyis, grev sonunda hükümetten olumlu yanıt alamadıkları takdirde, çeşitli şok eylemleri ve süresiz grevi uygulamaya koyabileceklerini ifade etti.

Grevde beklentilerinin çalışanların ses vermesi olduğunu söyleyen Seyis, grevin yüzde yüz katılımla gerçekleştiğini, greve katılanların toplum mallarının korunmasını üstlendiklerini, mücadeleyi kazanacaklarını ifade etti.

ŞENTAN

Petrol-İş Başkanı Levent Şentan da, “Bakanların görüştüğü iş adamlarının meçhul olduğunu, yapılacak satış ve işlemlerin şaibeli olacağını” söyledi.

Şentan, “Bize yapmak istediklerini yaptıkları iş yerlerindeki işçiler şu anda nerede? Önce buna cevap versinler. Sonra da neyi nasıl satmak istediklerini halka açıklasınlar” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur