1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UÇTU, UÇACAK, UÇUYOR ?
UÇTU, UÇACAK, UÇUYOR ?

UÇTU, UÇACAK, UÇUYOR ?

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, yeni havayolunun kurulması ile ilgili prosedürün işlediğini açıkladı. Saner, yüzde 10 THY, yüzde 30 KKTC ve yüzde 60 özel sektörden oluşan yeni şirketin, Rekabet Kurulu’ndan 25 Eylül’de onay a

A+A-

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, yeni havayolunun kurulması ile ilgili prosedürün işlediğini açıkladı.

Saner, yüzde 10 THY, yüzde 30 KKTC ve yüzde 60 özel sektörden oluşan yeni şirketin, Rekabet Kurulu’ndan 25 Eylül’de onay aldığını söyledi.

Bakan Saner, önümüzdeki hafta gayrı resmi yönetim kurulu toplantısında, yeni şirketin ana sözleşmesinin imzalanacağını ve Türk Sivil Havacılığı’na uçuş izni için müracaat yapılacağını belirtti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, bakanlığının icraatlarıyla ilgili olarak Bayrak Haber’e açıklamalarda bulundu.

Karayollarının standartlarını yükseltmek için Türkiye ile çalışmaların sürdüğünü ve iyi bir noktaya gelindiğini belirten Saner, Gazimağusa - İskele Anayolu’nun New Jersey tipi korkulukları ve aydınlatmaları ile prototip olacağını söyledi.

Saner, 2012 yılının ilk çeyreğinde, karayollarının yüzde 75’inin aydınlatılmış olacağını da aktardı.

Ersan Saner, Güzelyurt - Lefke ve Lefkoşa - Kuzey Çevre Yolu’nun yapılması için de gerekli adımları atmak zorunda olduklarını ifade etti.

Ercan’ın yenilenmesine de değinen Saner, Ercan’ın uluslararası standartlara göre yenilenmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

Saner, Ercan’ı yap - işlet - devret modeli ile modern, 152 bin metre kare kapalı alana sahip, 8 körüklü yeni bir havalimanı olarak inşa edeceklerini açıkladı.

Ersan Saner, yenileme için teknik çalışmaların tamamlandığı bilgisini de verdi.

Yeni havayolunun kurulması ile ilgili olarak da Saner, şirket oluşması yönündeki sıkıntıları anımsatırken, “Bu konu hakkında, artık konuşmamayı ve işe odaklanmayı şiar edinerek yolumuza devam ediyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

“Yönetim ilk beş yıl tamamen THY’de olacak şekilde yüzde 10 THY, yüzde 30 KKTC’nin kurduğu Kantara Hava Taşıma Şirketi ve yüzde 60 özel sektörden oluşacak yeni şirketin, sivil havacılıktan izin almak için önce, Rekabet Kurulu’na başvurduk ve 25 Eylül’de onayımızı aldık. Önümüzdeki hafta THY Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri adamızı ziyaret edecek ve burada gayrı resmi yönetim kurulu toplantısı yaparak, yeni şirketin ana sözleşmesi imzalanacak ve Türk Sivil Havacılığı’na uçuş izni için müracaat yapılacak

“Bu konuda, net açıklamalarla, ilgili süreç içinde halka birebir bilgi verilecek ve gerçekleştikçe de açıklanacak”.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1233 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler