1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Masa tenisi ilgi bekliyor
Masa tenisi ilgi bekliyor

Masa tenisi ilgi bekliyor

Ülkemizde birçok spor faaliyetlerinin ve liglerin yeni sezon öncesi çalışmaları tüm federasyonlarda olduğu gibi Masa Tenisi Federasyonu’nda da devam ediyor. YENİDÜZEN Spor Servisi olarak yeni sezon için Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Yusuf Karayus

A+A-

 

 

Yusuf Karayusufoğlu: “Geçmişten bugünümüze maalesef ülke ekonomisinin sıkıntıları dolayısı ile birçok federasyona ayrılan bütçe destek katkı payları sebebi ile daha geniş kapsamda faaliyet yapabilmek ve büyük sportif organizeler gerçekleştirmek oldukça zor”

 

Ülkemizde birçok spor faaliyetlerinin ve liglerin yeni sezon öncesi çalışmaları tüm federasyonlarda olduğu gibi Masa Tenisi Federasyonu’nda da devam ediyor.

YENİDÜZEN Spor Servisi olarak yeni sezon için Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Yusuf Karayusufoğlu ve Türkiye 2’nci Lig’de mücadele veren Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Antrenörü Levent Menteş Baytaroğlu’nun görüşlerini aldık.

 

YUSUF KARAYUSUFOĞLU: “BU YIL DAHA ÇOK BAŞARI BEKLİYORUZ”

 

Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Yusuf Karayusufoğlu, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Karayusufoğlu şöyle konuştu: “2010-2011 sezonunun bitiminden sonra yaz dönemine girildiğinde, havaların sıcak olması antrenmanlarımızı etkilese de antrenörlerimizin ve sporcularımızın fedakarlıkları sayesinde çalışmalara ara vermedik. Bu yıl he yıldan biraz daha gecikmeli olarak ilk müsabakamızı ve spor organizemizi gerçekleştireceğiz. Her yıl ağustos ayının 1’inde gerçekleştirdiğimiz ferdi minikler turnuvası bu yıl 20 Ağustos’ta yapılacak. Bu gecikmenin de sebebi hem havaların oldukça sıcak oluşunun etkisi hem de transferlerin tamamlanmasına olanak sağlamak. Yeni takımlara transfer olacak olan sporcularımıza da yeni takımları ile birlikte çalışma yapma şansı ve alışma dönemi sağlamak. Bu turnuva 2011-2012 sezonumuzun ilk faaliyeti olacak. İkinci faaliyetimiz ise 27 Ağustos tarihinde ferdi yıldızlar turnuvamızı gerçekleştireceğiz. Bu iki turnuva sonrası her yıl geleneksel hale getirdiğimiz Ersin Örek Anı Turnuvası var. Büyükler kategorisinde çift erkekler ve karma maçlarını içerecek olan turnuvamızın tarihi 3 Eylül’de.”

 

“HEDEF, BAŞARI DERECELERİNİ VE SAYILARINI ARTIRMAK”

 

Başkan Karayusufoğlu yeni sezon için hedef ve beklentileri hakkında şöyle konuştu: “Öncelikle yeni sezondaki hedeflerimizin en başında geçmiş sezonlarda yakaladığımız başarı çizgisini ve grafiğini daha üst seviyelere çıkarmak. Hem faaliyet hem de sporcu başarısı anlamında daha başarılı dereceler elde ederek aynı zamanda bu başarıları sağlayacak sporcularımızın da sayılarını artırmak. Bunun yanında liglerimizde mücadele eden kulüpler bazında da daha çok başarılar yakalanmasını hedefliyoruz.

Federasyon yönetimimizin belirlediği diğer bir önemli hedef ise Türkiye’de bu yıl gerek minikler, gerek yıldızlar ve hatta büyükler kategorilerinde geçmiş sezonlardaki yakalanan başarı derecelerini yükselterek yeni başarı sağlayacak oyuncu sayımsızı çoğaltmak olacaktır” şeklinde konuştu.

 

“DEVLETİN KATKI PAYI AZ”

 

Federasyon başkanı Yusuf Karayusufoğlu hedefleri ve beklentileri dışında Masa Tenisi Federasyonu’nun ta temel sıkıntılarına değinerek konuşmasına şöyle devam etti: “Geçmişten bugünümüze maalesef ülke ekonomisinin sıkıntıları dolayısı ile birçok federasyona ayrılan destek katkı payları yetersiz. Bu sebep ile daha geniş kapsamda faaliyet yapabilme ve büyük sportif organizeler gerçekleştirmek oldukça zor. Spor Bakanlığı ve Spor Dairesi’nin bizlere sağladığı destek payı ile birlikte kendimizin çalışmaları sonucunda sponsor destekli imkanlar yaratarak faaliyetlerimizi az çok sağlayabiliyoruz. En büyük sıkıntı “uluslararası temassızlık.” Bu sebepten dolayı sıkıntılar her geçen gün giderek büyüyüp artıyor. Bu yıl her yıl yapılmakta olan Dr. Fazıl Küçük Oyunları’nın yapılıp yapılmayacağı da belirsiz. Her yılın ekim ayında düzenlenen bu müsabakaların bu yıl yapılmasını bu şartlar altında oldukça zor görüyorum.”

 

TC ELÇİLİĞİ İLE MUTLAKA GÖRÜŞÜLÜP KATKI ALINMALI

 

Karayusufoğlu Dr. Fazıl Küçük Masa Tenisi Şampiyonası sıkıntısı hakkında beklentilerini dile getirerek konuşmasına şöyle devam etti, “Dr. Fazıl Küçük Şampiyonası gibi önemli bir organizasyon gibi diğer büyük sportif organizasyonlar için geçen yıl olduğu gibi Lefkoşa TC Büyük Elçiliği ile devletin spordan sorumlu üst yönetici ve yetkililerinin görüşüp federasyonlar bünyesinde bulunan kulüplere yardım amaçlı sağlanacak maddi katkının bir an önce sağlanması konusunda çalışmalarını bekler ve arzuluyoruz. Şu şartlarda beklediğimiz bir ümidimiz de bu yönde” şeklinde görüşlerini ve ümitlerini dile getirerek konuşmasına son verdi.

 

BAYTAROĞLU: “ULUSLARARASI MAÇ İMKANLARI YARATILMALI”

 

Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Yusuf Karayusufoğlu ile sohbetimiz sonrasında, son yıllarda yetiştirdiği ve ülke masa tenisine birçok başarılı sporcular kazandıran Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Antrönörü Levent Menteş Baytaroğlu ile de yeni sezon ile ilgili görüşlerini aldık. Baytaroğlu yeni sezon için şöyle konuştu: “Öncelikle bu yıl KKTC Masa Tenisi Federasyonu’ndan beklentilerimiz uluslararası müsabakalarda daha çok yer alabilmek için zemin hazırlanması ve bu yöndeki çalışmalarını daha çok hızla yapmaları yönünde. Türkiye dışında maalesef diğer ülke müsabakaları yapamıyoruz. Türkiye dışında bir başka ulusal anlamda müsabaka yapamamanın getirdiği birçok sıkıntıyı her yıl yaşıyoruz. Bu sıkıntıların içerisinde bizleri en çok etkileyen hususta sporcularımızın uluslararası seviyede olup olmamalarını ve de seviye düzeylerini gerçek anlamda görememek. Belki şu anda takımımda bulunan sporcularımızın yaşlarının küçük olmasından dolayı Türkiye liglerinde mücadele etme seviyeleri yetiyor fakat 2-3 yıl sonra bunda yetersiz kalacaklarını şu an görebiliyor ve açıkça söyleyebiliyorum.”

 

LOKALİN SALONU SAĞLIKLI MAÇ YAPMAYA ENGEL

 

Baytaroğlu maçların oynandığı Tenis Federasyon Binası salonu içinde şöyle konuştu: “Masa tenisi sporunda gerek geçmişte yaşadığım sporculuk yaşamım gerekse son yıllardaki antrenörlük yaşamımda gördüğüm bir diğer sıkıntı ise müsabakaların yapıldığı tek yer olan Tenis Federasyonu bünyesindeki lokalde yapılan salonun seyirci ile maç yapan sporcuların çok yakın bir temas içerisinde ve ortamında bulunması. Bu yönde düşüncem ve beklentim ileriki dönemlerde maç yapabilecek daha sağlıklı bir veya birkaç salon imkanının bizlere ve kulüplere sağlanması. Bizler masa tenisini daha profesyonel bir boyuta kazındırmak adına profesyonel düşünce ile sporcular yetiştiriyoruz ve bu da ancak daha profesyonel ortamlarda müsabaka yaparak gerçekleşir.     

 

“AMACIMIZ BU YIL TÜRKİYE 2’NCİ LİGİ ŞAMPİYONLUĞU”

 

Baytaroğlu çalıştırdığı GAÜ Kulübü ile de hedeflerini şöyle aktardı: “Kulübüm GAÜ olarak bu yıl yeni sezon öncesi en büyük hedefim ise mücadele ettiğimiz Türkiye 2’nci Ligi’nde geçmiş sezonlardan daha başarılı maçlar çıkartarak şampiyon olmak ve Türkiye 1’inci Masa Tensi Ligi’ne yükselmek” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler