1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Tek yol federal çözüm"
Türkiye’den Kıbrıs’a “Başkanlık Sistemi” planı

Türkiye’den Kıbrıs’a “Başkanlık Sistemi” planı

Sabah Gazetesi, ‘KKTC ile ilgili beş aşamalı plan’ başlığı ile yayınladığı haberinde, Türkiye ve KKTC'nin birlikte yürütecekleri yol haritasının netleştiğini ve ‘Başkanlık sistemi’nin getirileceğini iddia etti.

A+A-

Sabah Gazetesi, ‘KKTC ile ilgili beş aşamalı plan’ başlığı ile yayınladığı haberinde, Türkiye ve KKTC'nin birlikte yürütecekleri yol haritasının netleştiğini ve ‘Başkanlık sistemi’nin getirileceğini iddia etti.

Sabah Gazetesi haberinde, Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC ile ilgili "Artık iki devletli çözümden başka Kıbrıs'ta çıkış yolu kalmamıştır" açıklamasının ardından Türkiye ve KKTC'nin birlikte yürütecekleri yol haritası netleştiği iddiasına yer verdi.

Habere göre, öncelikli olarak KKTC'de ekonomik kalkınma hamlesinin başlatılacak. Kıbrıs’ın kuzeyine 2021 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği protokolü kapsamında 2.5 milyar TL'lik kaynak aktarılacak. Yapısal reformlar, ulaştırma, enerji ve altyapı ihtiyaçları konusunda adımlar atılacak. Yine KKTC'de tarımsal üretimin artırılmasına ağırlık verilecek.

 

"Maraş açılacak”

Haberde Maraş’ın yeniden inşa edilerek turizme açılacağı, KKTC'nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin dünya çapında tanıtılması ve turizm potansiyelinin artırılması için tanıtım faaliyetlerini destekleneceği de ileri sürüldü.

Covid-19 salgın koşullarının etkilerini azaltmak için çalışmaların yanı sıra, KKTC'nin ulaşım altyapısını güçlendirmek için Karayolu Master Planı'nın 2021-2030 yılları yeniden revize edildiğine de yer verildi.

Habere göre, bu kapsamda ulaşım ağı yenilenecek, KKTC'nin her yerine duble yollar yapılacak. 322 kilometrelik köy yolunun yapım, bakım ve onarımı yapılacak. Türkiye'nin desteğiyle KKTC'de bugüne kadar 181 kilometresi bölünmüş yol olmak üzere toplam 602 km yol yapıldı. Enerji arz güvenliğinin sağlanması ve elektrik arzının, kesintisiz ve uygun maliyetli bir şekilde KKTC'ye sunulması için çalışılacak. Bu kapsamda en kısa sürede KKTC'ye iki mobil elektrik santrali kurulacak. Mevcut elektrik üretim tesislerinin bakım ve onarımları yapılacak.

 

“Sistem değişecek” iddiası

Habere göre en önemli değişiklik ise yönetim sisteminde olacak. KKTC'ye Türkiye'deki gibi Başkanlık Sistemi ya da Güçlendirilmiş Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin getirilmesi düşünülüyor. Bunlar bir bir hayata geçirilirken, KKTC'nin tanınması için diğer yandan yoğun bir diplomasi trafiği yürütülecek.

 

Dört anlaşma imzalandı

Haberde geçtiğimiz hafta TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ziyaretinde imzalanan anlaşmalara da yer verildi. Dört önemli anlaşma imzalanarak yeni döneme ilişkin ilk adım atılmış oldu. Türkiye ile KKTC arasında Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile KKTC Başbakanlığı arasında E- Devlet Mutabakat Zaptı; Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı arasında Karayolu Master Planı 2021- 2022 Uygulama Protokolü; Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nin KKTC'de Eğitim ve Araştırma Yerleşkesi Kurmasıyla İlgili Çerçeve Anlaşması ile Türkiye Belediyeler Birliği ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Arasında İşbirliği Anlaşması imzalandı.

Bu haber toplam 2566 defa okunmuştur
Etiketler : ,