1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Türkiye Heyetleri Maraş’ta çalışıyor
Türkiye Heyetleri Maraş’ta çalışıyor

Türkiye Heyetleri Maraş’ta çalışıyor

TÜRKİYE heyetleri MARAŞ (Varosha)'da çalışıyor… TC Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum heyeti ile birlikte Kapalı Maraş'ı ziyaret ediyor

A+A-

Türkiye Şehircilik ve Çevre Bakanı Murat Kurum, Maraş’ı tüm dünyanın kullanımına açmak için mücadele verdiklerini belirterek, Maraş’ın alt yapı ve çevre düzenlemesine ilişkin çalışmaların Konya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ Başkanlığı bünyesinde hızlı bir şekilde gerçekleştirileceğini ifade etti.
Türkiye Şehircilik ve Çevre Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile birlikte Maraş’ta incelemelerde bulundu.

m2-124.jpg
Konuk Bakan Murat Kurum incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ve KKTC’nin siyasi ve ekonomik alanda bir hareket ettiğini, bir bütün olduğunu belirterek, ”Tüm kardeşlik  ruhuyla Anavatan Türkiye Tüm Kıbrıs halkının her zaman yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir.”dedi.
“46 yıldır kapalı olan ve artık özgürlüğüne kavuşan  Kıbrıs Türk halkının prangalarını sökmüş olduğu  tüm dünyaya açacağımız Maraş bölgesindeyiz” diyen Kurum, Maraş’ın açılmasına önderlik eden Cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan ve Ersin Tatar’a şükranlarını sundu.
İki ülke arasında siyasi ve ekonomik alanda bir çok iş birliği olduğunu söyleyen Kurum,  geçmişte Akdeniz bölgesinin en önemli turizm destinasyonlarından birisi olan  Maraş bölgesi için yapılması gereken çalışmaları  tüm paydaşlarla incelediklerini kaydetti.
Kurum, KKTC ile  çevre ve şehircilik alanında  da bir çok iş birliği yaptıklarını söyleyerek, “Tarihin en önemli turizm alanlarından olan  Maraş bölgesini ihya etme, inşa etme için de bugün bir araya geldik.” dedi.

m1-148.jpg

“ERDOĞAN’IN ZİYARETİ ÖNCESİ MARAŞ’IN İHYASINA İLİŞKİN İŞLERİ İNCELEDİK”

Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı seçilir seçilmez hemen  Türkiye’yi ziyaret ettiğini, Türkiye Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın da  15 Kasım’da iade-i ziyarette bulunarak Maraş bölgesinde  vatandaşlarla bir arada olacağını ifade den Kurum, “Biz de ziyaret öncesinde Maraş bölgesinin ihyasına ilişkin çalışmaları yapılacak işleri yerinde  inceledik” şeklinde konuştu.
Kurum, Maraş’ı Kıbrıs halkının,  tüm dünyanın kullanımına açmak için  bir mücadele verdiklerini,  Kıbrıs Türk  halkının haklı mücadelesinde yanında olduklarını vurgulayarak, “Burada yapılacak çevre düzenlemesine ilişkin, alt yapılara ilişkin çalışmaları da  Konya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ Başkanlığı bünyesinde hızlı bir şekilde yapacağız” dedi.

m3-074.jpg

DÜZENLEMELER ASLINA UYGUN OLACAK…YÜRÜYÜŞ, BİSİKLET YOLLARI YAPILACAK

Düzenlemelerin aslına uygun şekilde gerçekleştirileceğini ifade eden Kurum, peyzaj düzenlemeleri olacağını,  buraya gelen vatandaşların güvenli bir şekilde gezmelerini temin edecek yürüyüş yolları ve bisiklet yolları yapılacağını kaydetti.
Kurum, “Türkiye  Cumhuriyeti olarak her zaman Kıbrıs halkının haklı mücadelesinin yanında olduk bundan sonraki süreçte de  Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak tüm birimlerimizle birlikte  bu heyecana, bu davaya ortak olacağız. Hep birlikte  bu mücadeleyi vereceğiz” dedi.

Bu haber toplam 3392 defa okunmuştur
Etiketler : , ,