1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. Sosyal Medyayı Kullanım Amacımız?
Sosyal Medyayı Kullanım Amacımız?

Sosyal Medyayı Kullanım Amacımız?

Sosyal ağların kullanımı tüm dünyada diğer içerik sağlayıcı sektörleri geride bırakmış durumda

A+A-

Cenk Paşa

Sosyal ağların kullanımı tüm dünyada diğer içerik sağlayıcı sektörleri geride bırakmış durumda. Her üç kişiden ikisinin bir veya birden çok sosyal ağlada hesabı mevcut. Kullanıcıların %80’i 18-25 yaş aralığında. Peki bu kadar kişinin sosyal ağları kullanmasındaki amaç nedir?

ARAŞTIRMALAR…

Yapılan araştırmalarda çıkan rakamlar sosyal ağları kullanım amacımızı anlamamıza yardımcı oluyor. Facebook’un bize verdiği beşbin arkadaş limitini açan kişiler “B” hesaplarını açıyorlar. Bir beşbin de orada arkadaşları oluyor.

Facebook bu gibi kişileri düşünerek Facebook Sayfalar” kısmını yaratmasına ragmen biz bunu kullanmıyoruz.

Peki bu eklediğimiz arkadaşlar nasıl bir dağılım gösteriyor. Araştırmalara göre listemizde olan arkadaşlarımızın sadece %80’I gerçek hayattan tanıdığımız. Düşünsenize, Fcebook arkadaş listenizin %20’sini tanımıyoruz.

Her beş dakikanın birini sosyal ağlarda  geçiren bizler günde ortalama 250 milyon fotoğraf ekliyoruz. Bu fotoğrafların %35’I kendi fotoğraflarımız. Araştırmalar gösteriyor ki “narsist” ve “düşük benlik saygısı” olanların sosyal ağlarda harcadıkları zaman çok daha fazla.

MERAKLIYIZ…

Yine araştırmalar gösteriyor ki sosyal ağları kullananların %60’ının amacı diğer insanların ne yaptığını görmek. Sosyal ağlarda çok zaman harcayalar diğer insanların kendisinden daha iyi bir hayatı olduğunu düşünüyor.

Sosyal ağların kullanımı ile birlikte gizli takip ve dedikodu kültürünü de arttırdığı rakamlara yansıyor.

Sosyal ağlarda kimliğini saklayarak başkaları hakkında bilgiler öğrenen kişiler de mevcut. Bu kişiler gün geçtikçe kimliklerini kaybediyorlar. Yüz yüze söyleyemeyeceğimiz birçok şeyi sosyal ağları kullanarak rahatça söyleyebiliyoruz.

ŞÖHRET

Paylaşımlarımız beğenildikçe takipçilerimiz artıyor. Takipçiler arttıkça paylaşımlar sıklaşıyor ve kısa süreli şöhretler ortaya çıkıyor. Takipçi sayısı ne kadar çoksa “ego” için güzel oluyor, ben çok iyiyim duygusu artıyor.

ÖRGÜTLENME

Sosyal ağlar sayesinde daha kolay örgütlenip “devrim” yapabiliyoruz. Büyük kitleleri harekete geçirip kitlesel tepki ile yapılması planlanan bir çok konuda geri adım atıldı. Tabi tüm örgütlenmeler olumlu olmuyor. Olmayan olayları da söylenti ile yayılması kitleleri felakete sürükleyebiliyor.

ORTAK HAYAT YAŞIYORUZ…

Sosyal ağlar hayatımıza girmeden önde kimse ile paylaşmayacağınız bilgilere şu an herke rahatlık ile ulaşıyor.tedbiri elden bırakıyoruz yeni arkadaşlıklar için sosyal ağları kullanıyoruz ama her zaman bu kişiler gerçek “arkadaş” olmuyor.

Bu durumlar yüzünden yeni yasalar hazırlanmaya başlanıyor…

Devam Edecek…


 

 

Akıllı Telefonları en çok ne için kullanıyoruz?

Kadınlar en çok fotoğraf veya video çekiyor, erkekler ise maillerine bakıyor.

*******

Adobe, Flash desteğini sonlandırıyor!

Adobe, Flash desteğini ne zaman sonlandıracağını açıkladı. Güvenlik açıkları ile dolu olan Flash'ın günleri sayılı. Adobe, Flash desteğinin 2020 yılında tamamen sonlandırılacağını açıkladı.

************

Battlefield 1 ücretsiz oldu!

EA Games, 1. Dünya Savaşı'nı konu alan Battlefield 1'i, EA Access ve Origin Access'e ekleyerek oyunculara ücretsiz olarak sunmaya başladı.

 

Bu haber toplam 11252 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 328 Sayısı

Adres Kıbrıs 328 Sayısı