1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Saner: Aralık sonu da dahil erken seçime hazırız
Saner: Aralık sonu da dahil erken seçime hazırız

Saner: Aralık sonu da dahil erken seçime hazırız

Başbakan Ersan Saner, muhalefete çağrı yaparak, Aralık sonu olmak üzere bizler erken seçim tarihinin belirlenmesine hazırız” dedi.

A+A-

Başbakan Ersan Saner, muhalefete çağrı yaparak, seçim yasaklarının bir an önce başlayıp, yapılabileceği erken seçime hazır olduğunu söyledi.

Saner,“Aralık sonu olmak üzere bizler erken seçim tarihinin belirlenmesine hazırız” şeklinde konuştu.

Yeni hükümet kuruluna kadar görev başında olduklarını belirten Saner, Cumhurbaşkanı Tatar’ın hükümetin istifasını kabul ettiğine dair yazıyı kendisine ilettiğini ifade etti.

Meclis’te Başbakanlık’tan öncelikli olarak gelen yasa tasarılarının görüşüleceğini ifade etti.

 “Kurultaydan sonra erken seçim kaçınılmaz”

Muhalefete de çağrı yapan Saner, seçim yasaklarının bugünden itibaren başlayıp, erken seçim yapılmasına hazır olduklarını da kaydetti.

Saner, UBP kurultayından sonra erken seçimin kaçınılmaz olduğunu da dile getirerek, “Herkese başarılar diliyorum” dedi.

Teknokrat hükümet seçeneğini düşük olasılık olarak değerlendiren Saner, “Ülkede erken seçim atmosferi oluştu. Tüm partilere görev düşüyor. Nisap sorunu yaşamadan gerekli yasa tasarıları Meclis’ten geçmeli” dedi.

Saner, başta tarım ve tarımla uğraşan vatandaşların, kuraklıkla ödemelerinin yapılması için gerekli yasayı Meclis’e göndereceğini sözlerine ekledi. 

“Meclis’in gündemindeki yasalar ortadan kalktı” diyen Saner, “Muhalefetin de anlaşabileceği yasa tasarıları Pazartesi günü herkes nisabı sağlar, yasa tasarılarını sağlar. Ben de bugün siyasi parti başkanlarıyla görüşme yapacağım” şeklinde konuştu


SANER: “ERKEN SEÇİM TARİHİNİN BELİRLENMESİ KONUSUNDA HAZIRIZ”

Başbakan Ersan Saner, Cumhurbaşkanı’na dün sunduğu hükümetin istifa mektubunun kabul edildiğini belirten yazının, bugün Cumhurbaşkanı Tatar tarafından kendisine tevdi edildiğini söyledi.

Saner, hükümetin istifasıyla birlikte Mecliste görüşülecek yasa tasarılarının gündemden kalktığını ancak Başbakanlıktan yazılı olarak gönderilen yasaların öncelikli olarak gündeme alınıp görüşüleceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın yeni hükümet kurulana kadar mevcut hükümetin devam etmesi yönünde bir yazıyı ilettiğini söyleyen Saner, hükümetin yeni hükümet kurulan kadar görevi başında olacağını ifade etti.

Saner, tarımla uğraşanların kuraklık tazminatlarının ödenmesine ilişkin yasayı  ile  iki devlet kurumunun bütçelerine ilişkin yasa tasarılarını Meclise göndereceğini belirtti.

Saner, hükümetin ciddi projelere, ihalelere, icraatlara imza attığını dile getirdi.

“UBP SEÇİME HAZIR…”

UBP’nin en erken zamanda erken seçime hazır olduğunu belirten Saner, erken seçim tarihinin 6 Şubat olması konusunda mutabık kalındığını ancak seçim yasaklarının ne zaman başlayacağı konusunda uzlaşılamadığını kaydetti.

Seçim yasaklarının ne zaman başlayacağının yasada net olarak belirtildiğini söyleyen Saner, “Muhalefetin gayri ciddi bir tutumu vardır. Bizim bu gayri ciddi tutumu yani seçim yasaklarının 90 güne çekilmesini kabul etmemiz mümkün değildi.” dedi.

Saner, “Biz erken zamanda seçime gitmek için hazır olduğumuzu söylüyoruz. Biz seçim yasaklarının bir an önce başlayıp yapılabileceği bir erken seçime hazırız. Aralık ayının sonu da olmak üzere bizler erken seçim tarihinin belirlenmesi konusunda hazırız” diye konuştu.

UBP’nin seçim yasaklarının 90 güne çıkarılması diye bir şeye ihtiyacı olmadığını söyleyen Saner, kurultay tamamlanır tamamlanmaz seçim yasaklarının başlayacağı bir erken seçim tarihini görüşebileceğini kaydetti.

Koalisyon ortaklarının kendi içinde yaşadığı problemlerden dolayı Mecliste nisabı sağlayamamaları gerekçesiyle dün hükümetin istifasını sunduğunu söyleyen Saner, ülkede erken seçim atmosferinin oluştuğunu belirtti.

ÜZERİNDE ANLAŞILABİLECEK YASA TASARILARI MECLİSE…

Saner, hükümetin istifa ettiğini, nisap sorunu yaşamadan üzerinde anlaşılabilecek yasa tasarılarını onaylanması adına bugün Meclise sevk edeceğini kaydetti.

“YENİ HÜKÜMET MODELİ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR”

Saner, bir soru üzerine yeni bir hükümet modelinin çıkmasının mümkün görünmediğini, Cumhurbaşkanı’nın tüm siyasi partilerle görüşüp zemin yoklayacağını ondan sonra da izleyeceği yol haritasını belirleyeceğini ifade etti. (tak)

 

 

 

Bu haber toplam 1487 defa okunmuştur
Etiketler : ,