1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sağlık Bakanlığı: “Eğitime ara verilmeyecek”
Sağlık Bakanlığı:  “Eğitime ara verilmeyecek”

Sağlık Bakanlığı: “Eğitime ara verilmeyecek”

Sağlık Bakanlığı, eğitime devam edileceğini açıkladı, okul öncesi yaş grubunda ise gerekli okullarda seyreltilmiş eğitim yapılabileceğini duyurdu.

A+A-

 

Sağlık Bakanlığı, öğrencilerin eğitimlerine devam edileceğini açıkladı, okul öncesi yaş grubunda ise gerekli okullarda seyreltilmiş eğitim yapılabileceğini duyurdu.

Bakanlık, ülkeye girişte karantina uygulanması şartıyla Şubat ayı itibarı ile 2. dönem yükseköğrenimin yüz yüze yapılmasında da bir sakınca olmadığını kaydetti.

Yerel vakaların artmasının ardından, dün Eğitim Bakanlığı’nda yapılan Covid 19 risk değerlendirme toplantısının ardından alınan kararlar açıklandı.

Bakanlık açıklaması şöyle: Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nda COVİD 19 risk değerlendirme toplantısı yapılmıştır. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı temsilcileri ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin katıldığı bu toplantıda eğitim kurumlarında görülen vakalar nedeniyle alınan ve /veya alınması gereken önlemler konuşulmuştur.

Madde madde kararlar:

Öğrenciler eğitimlerine devam edecek.
Okul öncesi yaş grubunda ise gerekli okullarda seyreltilmiş eğitim yapılabilecek.
Ülkeye girişte karantina uygulanması şartıyla Şubat ayı itibarı ile 2. dönem yükseköğrenimin yüz yüze yapılmasında da bir sakınca yok
Okul içinde yeni bulaşların önüne geçildi.
Sağlık nedeni ile risk altında olabilecek öğretmen ve öğrencilerin önceden saptanıp gerekli önlemler alındı.
Seyreltilmiş eğitim ile sosyal mesafe anlamında risk azaltıldı.
Salgında ilköğretim çağındaki çocukların yüksek riskli yaş grubunda yer almıyor.

 

Yapılan bilgi paylaşımında 1-Okullarda görülen vakalarla ilgili yapılan temaslı takibi ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın önlemleri sayesinde okul içinde yeni bulaşların önüne geçildiği, 2-Sağlık nedeni ile risk altında olabilecek öğretmen ve öğrencilerin önceden saptanıp gerekli önlemlerin alındığı, 3-Seyreltilmiş eğitim ile sosyal mesafe anlamında riskin azaltıldığı, 4-Salgında ilköğretim çağındaki çocukların yüksek riskli yaş gurubunda yer almadığı, 5-Eğitime ara verilmesi durumunda bu çocukların yüksek riskli gurupta yer alan büyükanne ve dedelerle daha çok temas etmek durumunda kalacağı hususları görüşülmüştür. Tüm bu bilgiler ışığında öğrencilerin eğitimlerine devam etmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır. Okul öncesi yaş gurubunda ise gerekli okullarda seyreltilmiş eğitimin yapılabileceği belirtilmiştir. Ayrıca ülkeye girişte karantina uygulanması şartıyla Şubat ayı itibarı ile 2. Dönem yükseköğrenimin yüz yüze yapılmasında da bir sakınca olmayacağı konusunda fikir birliğine varılmıştır. Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı COVİD19 vakalarının seyri ve yerel bulaş durumuna göre yeniden değerlendirmeler yapacak ve gerektiği takdirde alınacak kararlar yine kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

Bu haber toplam 2549 defa okunmuştur
Etiketler : , , ,