1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Rüzgar Gülü’’ Projesi hayat buldu
“Rüzgar Gülü’’ Projesi hayat buldu

“Rüzgar Gülü’’ Projesi hayat buldu

Kamusal Alana Sanatsal Müdahale “Rüzgar Gülü’’ Projesi Hayata Geçirildi

A+A-

 

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu (TCEP) aktivisti ressam Hüseyin Özinal ile sanatçı Nurtane Karagil’in Doğu Akdeniz Üniversitesi Unicorn LGBTQ Kulübü ile birlikte üzerinde çalıştığı “Rüzgar Gülü” kamusal alana sanatsal müdahale projesi, 17 Mayıs homofobi, bifobi ve transfobi karşıtlığı günü kapsamında gerçekleştirildi.

Platformdan yapılan açıklamaya göre, yapıtların kurulumu DAÜ Bahar şenlikleri kapsamında üniversite kampüsü içerisinde Merkezi Derslikler (CL) Meydanı’nda yapıldı. 19 Mayıs Cuma günü 11:00-15:00 saatleri arasında sanatçılar ve kulüp temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen çeşitli çalışmalarla tanıtıldı.

20 gökkuşağı renklerine boyanmış “Rüzgar Gülü”nün meydanın farklı yerlerine yerleştirmesinin yapıldığı bu çalışma, kolektif bir şekilde gerçekleştirildi. Rüzgar Gülleri, hayatın içerisinde yer alan bir form olarak; hava ile temasın –yani yaşamın-, sonsuz bir devinim olanağının ve bünyesinde insan–doğa ilişkisi bulundurmasından yola çıkarak bütünlüğün sembolü olarak kullanılmış ve farklılıkların bir arada uyum içerisinde var olabileceğini anlatmak için de gökkuşağı renklerine boyanmıştır. 

Açıklamaya göre, bu proje ile LGBTİ bireylerin görünürlük mücadelesi kamusal alana taşınmak istendi. 

 

Bu haber toplam 2471 defa okunmuştur
Etiketler :