1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Özersay: “Ayartılmış 3 vekille kurulan hükümet, kara bir leke”
Özersay: “Ayartılmış 3 vekille kurulan hükümet, kara bir leke”

Özersay: “Ayartılmış 3 vekille kurulan hükümet, kara bir leke”

Özersay, siyaset etiği ve ahlakı açısından bu hükümetin ‘kara bir leke’ olduğu görüşünü belirtti.

A+A-

 

“Bu azınlık hükümeti, demokrasiye zarar vererek, halk iradesine saygısızlık yapılarak ayartılmış bir şekilde 3 vekil üzerine kurulan bir hükümettir” diyen Özersay, siyaset etiği ve ahlakı açısından bu hükümetin ‘kara bir leke’ olduğu görüşünü belirtti.

Halkın Partisi Milletvekili Kudret Özersay, zor bir dönemde oluşturulmaya çalışılan bir Azınlık Hükümeti ile karşı karşıya olunduğuna işaret etti.

Halkın Partisi olarak, belirsizliğin olduğu böyle bir dönemde muhalefet etmek için muhalefet etmeyeceklerini, olumlu bir yaklaşım ortaya koyacaklarını belirten Özersay, bunun azınlık hükümetinin tavrı ile de ilintili olacağını söyledi.

“Bu azınlık hükümeti, demokrasiye zarar vererek, halk iradesine saygısızlık yapılarak ayartılmış bir şekilde 3 vekil üzerine kurulan bir hükümettir” diyen Özersay, geçmişten ders alınmadığını, ÖRP’nin kurdurulması gibi bir sürecin yaşandığını savundu.

Milletvekillerinin ayartılarak istifa ettirilmek yoluna gidildiğini savunan Özersay, eğreti bir hükümet kurdurulmak istendiğini vurguladı.

Siyaset etiği ve ahlakı açısından bu hükümetin ‘kara bir leke’ olduğunu ifade eden Özersay, bunun tutanaklara geçmesini istedi.

Maraş konusu…

Özersay, hükümet programındaki Kapalı Maraş ile ilgili kurulacağı söz edilen komite olduğunu, bunun zaten Dışişleri Bakanlığı altında oluşturulduğunu belirtti, gerek duyulursa bunun üyelerinin değiştirilerek çalışmalarını yürütebileceklerini kaydetti.

Özersay, süreç içinde bu konunun Dışişleri Bakanlığı bünyesinde gerekli istişarelerle yürütülmesi gerektiğine değindi. 

Özersay, “Her bakanlık kendi kafasına göre Maraş konusunda adım atmaya karar almaya kalkarsa kendi ayağımıza sıkarız. Uluslararası mesele boyutu olduğu için Dışişleri Bakanlığı’nı devre dışı bırakmayın. Siz parka, sahile ve pikniğe odaklanıp algı yaratabilirsiniz ama bu olayın makyaj kısmıdır. O zaman bu olayın içi daha da boşalacaktır.” dedi.

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun devreye gireceği için de hızlı bir çalışma ve adım atılması gerektiğini ifade etti.

Özersay, Maraş’ın askeri idareden çıkmasıyla orada neler yapılacağının ilgili birçok birim ile istişare içinde düzenleme ve tedbir gerektiğini ifade etti.

“Bunu kurumsallaştıracağız derken yeni keşmekeş yaşatmayalım”

Hükümet programında kullanılan bazı ifadeleri de eleştiren Özersay, kurum ve kuruluşların işleyişiyle ilgili yeniliklere gidilmemesi, işleyişinin sağlanması gerektiğinin altını çizerek, “Bunu kurumsallaştıracağız derken yeni keşmekeş yaşatmayalım, var olanların şevkini de kırmayalım.” dedi.

Özersay, programdaki bazı noktalarda detaylandırılmaya da ihtiyaç olduğunu ifade etti.

“… bu kurumların takipçisi olacağız”

Kalkınma Bankası, Şeker Sigorta, Lefke Avrupa Üniversitesi, Türk Ajansı Kıbrıs gibi kurumlardaki işleyişle ilgili çalışmaların da takipçisi olacaklarını kaydeden Özersay, “Buraları alalım da istediğimizi yaparız düşüncesi varsa bu kurumların takipçisi olacağız. Geçmişte yapılan yanlışların yenilenmeyeceğine yönelik güvenceyi bize ifade etmelerini isterim.” ifadelerini kullandı.

 

Özel jet krizi…

Özel jet krizi ile de hangi noktada olunduğunu belirten Özersay, polis tahkikatına yardımcı olmaya çalıştıklarını, silinen görüntülerin de peşini bırakmadığını anlattı.

Konuyla ilgili polis raporunu genel olarak paylaşan Özersay, polisin tahkikatı tamamladığını ifade etti.

Özersay, Savcılığın bunun takibini yapması gerektiğine de değindi.

Bu haber toplam 2268 defa okunmuştur
Etiketler : ,
İlgili Haberler